Z inicjatywy ks. Prałata Józefa Romana Maja, w sobotę 10 czerwca 2017r. na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się wielka uroczystość patriotyczno-religijna - z okazji historycznego wydarzenia 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Królową Polski. W uroczystości tej wzięli udział udający się z pielgrzymką dziękczynną Ormianie Polscy. W ten sposób uczcili 650 letnią obecność Ormian na ziemiach Rzeczypospolitej. W uroczystości udział wzięli JE Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Edgar Ghazaryan oraz ks. prof Józef Naumowicz.
Ormianie przywieźli na Jasną Górę sztandar, który został poświęcony podczas uroczystej mszy św.
Sztandar został ufundowany przez Macieja Bohosiewicza, przewodniczącego Fundacji Armenian Foundation.
Przed ofiarowaniem jako modlitwa powszechna został odczytany przez zebranych następujący tekst: „Wielka Boga Człowieka Matko, Pani Nasza Jasnogórska! Zgromadziliśmy się 10 czerwca 2017 roku jako środowiska objęte posługą Centrum Kapelańskiego w Warszawie by uczcić 300 lecie nałożenia przez Kościół Święty koron królewskich na Twoje skronie. To prawda, że Twoja chwała uprzedziła ten gest wiary naszych przodków, ale my wraz z nimi jesteśmy przekonani że także wiara naszych ojców rękami papieskiego nuncjusza nakładała na Twoją i Umiłowanego Syna Twojego Postać Koronę, która już w dniu koronacji stała Polską Koroną Królewską. Po trzystu latach w ścisłej łączności ze wszystkimi stanami polskimi obecnymi na podniosłej uroczystości koronacyjnej w 1717 roku ze szczerą wiarą katolicką Ciebie jako Matkę i Królową Narodu i Państwa naszego uznajemy, Ciebie jako wszechwładną Panią wszystkich Ziem Polskich wyznajemy i Ciebie jako Władczynię żyjącego w kraju i poza jego granicami Narodu Polskiego miłujemy. Chcemy aby to nasze świadectwo składane przed Tobą Najdostojniejsza Królowo Nasza było nie tylko uznaniem tych samych prerogatyw, jakie przodkowie nasi Tobie o Najjaśniejsza Pani przyznali, ale i umocnieniem nadziei, którą w Tobie jako Polacy od pokoleń niezmiennie pokładamy”.
Sztandar powstał na podstawie opisu makaty, którą w latach 30-tych XX wieku podarowali Archidiecezjalnemu Związkowi Ormian w Polsce JW Państwo Henryka i Stanisław Augustynowicz-Ciecierscy.
„Makata łączyła w sobie przeszłość z teraźniejszością , ormiańskość z polskością, najwznioślejsze uczucie wiary i przywiązania do rodzimego obrządku z uczuciami patriotycznymi. Była wyrazem żywej i niezmiennej tradycji, która mimo zmiennej losów kolei trwała niewzruszona między dawnymi i nowymi latami: z przeszłości czerpiąc, tworzy dla przyszłości….”
Pole główne, barwy ciemno – czerwonej jest tłem dla kompozycji środkowej: białego orła piastowskiego, na którym umieszczony jest herb dawnego królestwa Armenii. Napis nad tarczą i pod tarczą alfabetem ormiańskim. Pośrodku szlaku otaczającego, z prawej strony – pieczęć Kurii Metropolitalnej obrządku ormiańskiego we Lwowie, z lewej strony dawny herb miasta Lwowa. Na głowie orła korona złota, pazury u czarnych nóg wykonane złotem, podobnie jak dziób i motyw zdobniczy na skrzydłach.
Orzeł jest pierwszym z symboli. W czasach piastowskich jeszcze , pod opiekę potężnych jego skrzydeł schronili się wygnańcy ze Wschodu. Tarcza królestwa Armenii, w wąskim niebieskim otoku, składa się z koła środkowego i czterech symetrycznych pól. W kole środkowym od jasnego błękitu nieba odcina się zieloną barwą dolina urodzajna srebrnej rzeki Araks. Nad nią dumnie sterczą szczyt gniazda górskiego Araratu, na najwyższym z nich osiadła Arka Noego, z której ulatuje biała gołębica – symbol przymierza i pokoju. W prawym polu tarczy u góry, na bladoróżowym tle złoty orzeł Armenii i srebrno – złote wieże Eczmiadzynu. W lewym polu u góry na tle błękitnym smok skrzydlaty ulatuje z płomieni ku złocistej, srebrno – promiennej tarczy słonecznej. W prawym polu u dołu, na tle złotym, lew purpurowy, poniżej chusta świętej Weroniki. W lewym polu u dołu, na purpurowym tle, srebrny baran, nad nim srebrny księżyc wschodzący z ośmiu gwiazd złotych.
NAPIS ZŁOTY brzmi:
Hajastan trachdawajr jergir, du martgajno ceghis – „Armenio, kraju niebiański, ty rodu mego ludzkiego (kolebko)…”
KOMITAS "HAYASTAN ” ԿՈՄԻՏԱՍ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ»
Szlak, szeroką ramą otaczający sztandar dookoła, skomponowany jest ze splecionych ze sobą wstęg o barwach narodowych polskich, biało – czerwonej i ormiańskich, pomarańczowo - niebiesko- czerwonej. Jest w tym złączeniu się ze sobą barw narodowych polskich i ormiańskich symbol nierozerwalnego związku jaki uchodźców z Armenii złączył z nową ojczyzną. A, że najsilniej związali się oni z południowo – wschodnimi Kresami II RP , zwłaszcza z ich stolicą , Lwowem, to symboliczne jest umieszczenie herbu miasta Lwowa.
Na zakończenie uroczystości Ormianie odmówli przed Cudownym Obrazem "Zdrowaś Maryjo" po ormiańsku.