Fundacja ormiańska KZKO
 • Dodano: 2019/9/16
  Ormiański Komitet Narodowy Polski, Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce przy Polskiej Akademii Umiejętności oraz Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne
  zapraszają na odczyt, który wygłosi dr Svante Lundgren ze Szwecji pt.„Od Cicernakaberd do Hollywood - moja ormiańska podróż” (From Tsitsernakaberd to Hollywood – my Armenian journey). Odczyt wraz z prezentacją filmową odbędzie się 23 września 2019 roku o godz. 18.00 w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie.
 • Dodano: 2019/5/8

  W imieniu Domu Kultury Stokłosy, zapraszamy na wernisaż wystawy, z okazji 50 lecia pracy twórczej ursynowskiego artysty- Włodzimierza Dawidowicza.
  Sobota, 11.05.2019, godzina 17:00.
  Wstęp wolny.

 • Dodano: 2019/3/12
  Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, ul. Nadwiślańska 2–4,  zaprasza 14 marca o godz. 18:00 na wernisaż wystawy 'Zapraszanie", jednego z najważniejszych artystów konceptualnych sztuki XX i XXI w. – Sarkisa.
  Sarkis znany jest jako artysta pamięci, który nadaje dziełom sztuki muzealnej nowy kontekst.
  Planując swoje kolejne ekspozycje, zawsze bierze pod uwagę specyfikę miejsca, w którym wystawia, a właściwie buduje swoje instalacje. Traktuje dzieła jako trofea, którym należy podarować nowy kontekst. Sztukę Sarkisa dobrze opisuje język poetycki. Ten rodzaj działalności artystycznej realizuje się za pośrednictwem ekspozycji pozbawionych bezpośredniego kontaktu z codziennością. Sarkis unika publicystycznych diagnoz, odmawia komentarzy na tematy, takie jak: życie artystyczne, polityka czy obyczaje, pozostaje jednak bacznym obserwatorem rzeczywistości. Dzięki użyciu nowoczesnych technik artystycznych (neony, kolaże) Sarkis ożywia dzieła, odnawiając przeszłość i aktualizując ich odbiór. Do tej pory artysta oswoił kilka przestrzeni nie tylko ekspozycyjnych, a także bibliotekę i audiotekę w Centre Pompidou w Paryżu. Ideą przewodnią wystawy Sarkisa w Cricotece jest spotkanie, które – jak wierzy artysta – ma moc ożywiania dziedzictwa artystycznego spoczywającego w magazynach i archiwach Cricoteki. Dlatego do własnej realizacji Sarkis włączył przedmioty stworzone do spektakli Teatru Cricot 2 – w jego dziele pojawią się zatem cytaty z twórczości Tadeusza Kantora, które zafunkcjonują w zmienionym otoczeniu i odegrają odmienną rolę. Zapraszanie to czynność powtarzająca się. Odbywa się w dwóch kierunkach: Sarkis zaproszony przez Cricotekę, sam zaprosił do wystawy jej założyciela i patrona, Tadeusza Kantora. Zapraszana jest sztuka ormiańskiego artysty żyjącego od lat w Paryżu, zapraszane jest całe dzieło Teatru Cricot 2. Wystawa "Zapraszanie" jest drugą wystawą artysty w Polsce (wcześniej: Tęcza Anioła, Zachęta 2017).
  Sarkis
  (ur. 1938 w Stambule) to ceniony na świecie artysta pochodzenia ormiańskiego, osiadły we Francji. Od lat 60. zeszłego wieku wystawiał z sukcesem we wszystkich ważnych miejscach sztuki współczesnej. Jego prace charakteryzuje poetycka atmosfera utrzymywana w ryzach przez postkonceptualny rygor formy.
  Wystawę można oglądać od 15 marca do 11 sierpnia 2019.
 • Dodano: 2019/3/11

  Któż z nas nie słyszał o Arce Noego, o tragicznym, opisanym w księdze Rodzaju Potopie (Rdz, 6-8), o pełnych powagi zdaniach Jezusa na temat Noego: Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego" (Mt. 24, 37-39). Wielu z nas o tym słyszało, ale niestety wielu jest przekonanych, że jest to tak odległa, że prawie niedosięgła dla nas rzeczywistość. Czy oby na pewno? Czy możemy dzisiaj ustalić datę Potopu? jego przebieg, jego wielkość, jego zasięg? Czy są jakieś ślady istniejące po dziś dzień na naszej planecie po Potopie? Podobne pytanie nasuwają się w odniesieniu do samej Arki Noego. Czy opis biblijny Arki jest realistyczny? Czy bł. Katarzyna Emmerich ma rację opisując w swej księdze detale budowy tego gigantycznego drewnianego statku o wymiarach podobnych do Titanica. Czy rzeczywiście ten statek był niezatapialny, czy spełnił wyznaczoną mu przez Boga misję? i czy chociaż częściowo przetrwał on do naszych dni?
  Na te i na wiele podobnych pytań szuka dzisiaj odpowiedzi dość liczna grupa osób z różnych miejsc świata, zwłaszcza z rejonu góry Ararat, z sąsiadującej z nią Armenii czy wschodniej części Turcji. Także u nas w Polsce te pytania i odpowiedzi na nie mają wielki sens i wartość, jako że nasza religia i kultura chrześcijańska są zakorzenione w wielkiej kulturze Starego i Nowego Testamentu. Aby więc jeszcze bardziej zachęcić nas do rozważań na te tematy, ożywić naszą wyobraźnię, postanowiliśmy jako wspólnota parafialna parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim zaprosić do Polski wybitne osoby, które poświęciły wiele lat, wiele energii i środków, aby zgłębić zagadnienia związane z Noem i jego Arką. Spośród wielu wybitnych osób, które w ciągu ostatnich 15 lat uczyniły czy napisały wiele, chcemy Wam zaproponować spotkanie z pięcioma osobami z Turcji, Hong Kongu oraz USA. Oto one:

  Achmet Ertugrul, mieszkaniec Dogubayazit (małe miasteczko we wschodniej Turcji, u podnóża Ararat). To on ma największe osiągnięcia w kwestii poszukiwań Arki na górze Ararat. On też organizuje w rodzinnym mieście muzeum Arki.
  Yiu Fai (Panda) LEE i Yee Han (Clara) WEI z Hong Kong to członkowie ewangelizacyjnej grupy NAMI (Noah’s Ark Ministries International), którzy postanowili poprzez wiarę, wiedzę biblijną i wiedzę racjonalną szukać odpowiedzi na pytania dotyczące Noego i Arki. To właśnie członkowie tej grupy wraz z Achmedem Ertugrulem dokonali bardzo ciekawych odkryć na górze Ararat. Panda Lee z wykształcenia wojskowy, jest głównym organizatorem wypraw na Ararat, jest także zaangażowany w formację religijną nastolatków w Hong Kongu. Clara specjalizuje się w poznawaniu kultury rejonów pobliskich góry Ararat w kontekście Arki.
  Philip Williams i Reuben Dedmondt z USA to także wielcy pasjonaci wiedzy o historii starożytnej, a zwłaszcza o Noem. Philip Wiliams, inżynier z dziedziny infrastruktury i telekomunikacji, a także ekspert z dziedziny archeologii prehistorycznej, autor książki: Archeologiczne podstawy Potopu z czasów Noego.
  Reuben Dedmondt specjalizuje się w analizie Arki w kontekście historycznym, a także w oparciu o antyczne metody rzemiosła w drewnie.

  Spotkania z zaproszonymi Gośćmi są zaplanowane na 12-15 marca br. W ramach spotkania: projekcje multimedialne, krótkie wykłady, dyskusja.

  Poniżej szczegółowy plan spotkań w Polsce:

  12 marca (wtorek) g. 11.30, Warszawa, UKSW, ul. Dewajtis 5
  13 marca (środa) g. 17.00, Kraków-Łagiewniki, aula Jana Pawła II /przy Sanktuarium/
  14 marca (czwartek) g. 18.00, Łódź-Retkinia, parafia Najświętszej Eucharystii, ul. ks. J. Popiełuszki 9
  15 marca 17.30 parafia Nawiedzenia NMP Konstantynów Łódzki, Kościelna 9.
  Zaproszenia są darmowe i kierowane do wszystkich chętnych i zainteresowanych wspomnianą tematyką. Będzie oczywiście możliwość zadawania pytań, a także możliwość rozmów indywidualnych. Spotkanie będzie przebiegać w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.

  Wszelkie dodatkowe pytania i sugestie dotyczące spotkania prosimy kierować na adres e mailowy: roman_pk@op.pl.
  Zapraszamy w imieniu organizatorów !

 • Dodano: 2019/2/19
  Serdecznie zapraszamy na najnowszą wystawę Surena Vardaniana pt. "Przestrzenie Wyobraźni" w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego(Al. mjr. W. Kopisto 2A). Wystawa czynna 22.02-17.03.2018
  SUREN VARDANIAN
  Urodził się w roku 1965 w Kirowakanie w Armenii. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia ekonomiczne w Erywaniu, które później porzucił i – za namową lwowskich przyjaciół – wyjechał do Lwowa, by studiować na Wydziale Grafiki Książkowej w Akademii Drukarstwa. Już podczas studiów zaczął robić wystawy w Polsce. W 1992 roku wyjechał ponownie, by otworzyć kolejną wystawę, we Wrocławiu – i został w Polsce do dziś. Studiów we Lwowie nie ukończył, ale zaczął pracować czynnie jako ilustrator.
  Zajmował się najpierw ilustracją użytkową i liternictwem na potrzeby reklamy, jakiś czas pracował dla animacji i gier komputerowych, później przeszedł do ilustrowania książek. Na koncie ma ponad 100 publikacji,
  w tym trylogię o Panu Kleksie J. Brzechwy, ilustracje do książek Tuwima, Sztaudyngiera, Chotomskiej i innych, współczesnych polskich autorów; Berensewicza, Niemyckiego, jak rownież klasyków światowej literatur; braci Grimm, Poego, Twain’a, Swift’a, książek o Sherlocku Holmsie, Pinokio i wielu innych. W ostatnich latach zilustrował także książki Agnieszki Chylińskiej.
  Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i zilustrował kilka książek w języku ormiańskim. Obecnie pracuje nad okładkami e-booków z klasyką ormiańskiej literatury. Dla wydawcy z Armenii opracowuje również ilustracje do Alicji w krainie czarów. Część ilustracji z tego cyklu do której została przedstawiona na wystawie w Brzesku, zatytułowanej Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana. Na wystawie prace te były pokazane razem z litografiami Salvadora Dali.
  Artysta, od wielu lat aktywnie bierze udział w plenerach razem z twórcami z innych krajów w Polsce i na Słowacji. W roku 2005, staraniem Rzeszowskiego Towarzystwa Ormiańskiego, została w Rzeszowie odsłonięta tablica pamiątkowa, wykonana według projektu Surena Vardaniana, ku czci Ormian polskich, a także z okazji obchodów 90-lecia ludobójstwa Ormian i rocznicy powstania alfabetu ormiańskiego.
  Suren Vardanian, od kilku lat, pracuje nad projektem Ormiański Lwów, którego owocem stały się wystawy fotograficzne w Rzeszowie oraz Przemyślu, a także duża wystawa w Pałacu Sztuki we Lwowie (maj 2017 r.), gdzie zaprezentował fotografie oraz grafikę połączoną z kaligrafią. Miał liczne wystawy indywidualne, przedstawiające rysunek, malarstwo, fotografię, ilustracje do książek; m.in. w Rzeszowie, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowie, Brzesku, Bielsku-Białej, Przemyślu, Lwowie, Starej Lubovni na Słowacji. Bierze udział w zbiorowych wystawach w Polsce ( Myślenicach, Rybniku, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Tuchowie, Orońsku i innych), na Słowacji (Koszycach , Medzylaborcach /muzeum A.Warhola /, Starej Lubovni i innyvh), Kanadzie (corocznych wystawach sztuki miniaturowej /wyróżnienia w r.1989 i 1993 , lll nagroda w kategorii rysunku w r. 1994 /).
 • Dodano: 2019/2/5

  Poniżej przedstawiamy prośbę o pomoc w wypełnieniu ankiety

  Mam ogromną prośbę do wszystkich tych, którzy mieli okazję zawitać w Armenii. Potrzebuję Waszej pomocy w wypełnienieniu ankiety do mojej pracy magisterskiej na temat atrakcyjności turystycznej Armenii ;) Chcę dołożyć cegiełkę do promocji mojego kochanego kraju ! ❤Wiem, że się nie chce, ale to dosłownie kilka minut, a naprawdę mi zależy ;) Znajdzie się ktoś kto by mi pomógł? ABY WYPEŁNIĆ ANKIETĘ KLIKNIJ TUTAJ 

  Sizi Javakyan

 • Dodano: 2017/8/23

  Fundacja Polsko-Ormiańska zaprasza na Wieczór Narodowej Pieśni Ormiańskiej pod hasłem „Moja przyszłość to Twój odzew”, organizowany przez armeńską pozarządową organizację „ECHO”, która poprzez organizację cyklu koncertów charytatywnych, z których pierwszy odbędzie się w Polsce, zwraca się z prośbą o pomoc w stworzeniu Centrum Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych w Armenii. Wykonawcami są zwycięzcy konkursu telewizyjnego „Śpiewak ludowy" - „Ժողովրդական երգիչ”, którzy już od kilku lat wspomagają organizację w jej działalności.
  Koncert odbędzie się 6 września br. o godz. 18:00 w Teatrze Capitol. Bilety do nabycia w kasach Teatru lub KLIKNIJ TUTAJ


  Koncert objął swoim patronatem Pan Edgar Ghazaryan, Ambasador Republiki Armenii w Polsce.

 • Dodano: 2016/12/15

   

  Rada Osiedla Muranów zaprasza na MURANOWSKĄ CHOINKĘ - POZNAJ SWOICH SĄSIADÓW -  przedświatecznie spotkanie mieszkanćow dzielnicy Muranów. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 grudnia w godz. 16-20 w siedzibie Rady Osiedla ul. Nowolipie 9/11 (Warszawa)
  ZAPRASZAMY  

  Rada Osiedla Muranów zaprasza na MURANOWSKĄ CHOINKĘ - POZNAJ SWOICH SĄSIADÓW -  przedświąteczne spotkanie mieszkańców dzielnicy Muranów. Spotkanie odbędzie się w sobotę 17 grudnia w godz. 16-20 w siedzibie Rady Osiedla ul. Nowolipie 9/11 (Warszawa)

  ZAPRASZAMY  

 • Dodano: 2016/11/30
   
 • Dodano: 2016/9/1
   
1 2 3 4 | Następna
sponsorzy i partnerzy:

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej

Materiały publikowane na stronie są własnością Fundacji Armenian Foundation
Kopiowanie bez zgody Fundacji jest zabronione.