W dniu 13 października 2011 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim zrealizowany zostanie projekt werbalno-wizualny o historii i roli dziejowej mniejszości etnicznych, narodowych, narodowościowych i kulturowych Janowa Lubelskiego i okolicznych wsi. Prezentowany będzie on dwukrotnie: od godziny 9:00 młodzieży szkolnej, od godziny 17:00 wszystkim chętnym, którzy zechcą poświęcić swój czas i zapoznać się z wielokulturowością Ziemi Janowskiej.
W części drugiej projektu zatytułowanej "Śladami autokefalii" zaprezentowane będą dane dotyczące obecności zamojskich Ormian (członków Armeńskiego Kościoła Apostolskiego) w miejscu objawień nad rzeką Białą, niebawem po Powstaniu Chmielnickiego. Celem prezentacji jest wykazanie, że rzymskokatolicki ośrodek kultu maryjnego łączył przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich.
info: Andrzej Albiniak
Opis do Kaplicy:
Osiemnastowieczna Kaplica Zjawienia, wybudowana prawdopodobnie na miejscu objawień Maryi z 1645 r. W czasie peregrynacji do miejsca objawień zamojskich Ormian prawdopodobnie właśnie w tym miejscu znajdowała się kaplica.
Opis do wnętrza świątyni:
Wnętrze podominikańskiego kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim z obrazem Matki Boskiej Janowskiej. Obraz został ufundowany przez Zamojskich kilka lat po utrwalonej źródłowo wizycie zamojskich Ormian. W czasie peregrynacji ormiańskiej czczono nieznaną obecnie figurę Maryi.