3 września br. w Mielcu odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Największy w Polsce pomnik został postawiony na zboczu Górki Cyranowskiej w centrum miasta. Na pomniku znajduje się 12 figur żołnierzy powstania antykomunistycznego, bohaterów regionalnych jak i postaci ikonicznych z całej Polski. W elemencie zwanym Trójką Niezłomnych zostały zainstalowane figury przedstawiające mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, chor. Wojciecha Lisa „Mściciela” oraz płk. Aleksandra Rusina „Rusala”. W Korowodzie Cieni znajduje się 9 postaci: płk. Łukasz Ciepliński „Pług”, Janina Przysiężniak „Jaga”, por. Leon Wanatowicz „Boruta”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, ks. Władysław Gurgacz „Sema”, ppłk. Walerian Tumanowicz „Jagra”, gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil”, mjr. Dragan Sotirović „Draża” oraz ppor. Anatol Radziwonik „Olech”.
Autorem projektu pomnika jest artysta - rzeźbiarz Józef Opala. Powstał z inspiracji i w wyniku działań podjętych przez Romualda Rzeszutka oraz grona wspierających go osób. DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY!!
Konstrukcja składa się z trzech głównych części. Najwyższa z nich to kolumna z granitu o wysokości ok. 6,5 m. Ta część pomnika została nazwana przez jego twórcę „Drzewem Życia” i ma symbolizować trudne losy naszego narodu. Na zwieńczeniu kolumny znajduje się odlany z brązu orzeł w zamkniętej koronie z krzyżem. Końcówka jego prawego skrzydła jest urwana, co symbolizuje utraconą bezpowrotnie w czasie wojny i komunizmu elitę polskiego społeczeństwa. Wokół „Drzewa Życia” umieszczono wyłaniające się z „lasu zapomnienia” wykonane z brązu figury. W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Żołnierzy Wyklętych. Ma to symbolizować obecność Maryi przy Żołnierzach. Dodatkowo przed podstawą pomnika zamontowano reliefy przedstawiające logotypy trzech największych organizacji niepodległościowych II konspiracji: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Część oficjalna, już pod pomnikiem, rozpoczęła się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Romuald Rzeszutek, inicjator i koordynator budowy pomnika opowiedział o tym, jak powstawał ten monument, wzniesiony jako inicjatywa społeczna kosztem ok. 1 mln zł, gdzie większość wpłat to był „wdowi grosz” – niewielkie wpłaty od anonimowych darczyńców. W uroczystości udział wzięli weterani walk o niepodległość RP, osoby represjonowane, z powodów politycznych, działacze opozycji antykomunistycznej. Był przedstawiciel Prezydenta RP - gen. dyw. rez. Andrzej Reudowicz, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Dr hab. Piotr Gliński, Wicemarszałek Sejmu RP – Ryszard Terlecki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Mszy św. przewodniczył będzie JE BP Andrzej Jeż, Ordynariusz Tarnowski.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów uroczystości były pierwsze słowa Romualda Rzeszutka: „Walerian Tumanowicz, którego postać znajduje się na pomniku na procesie sądowym o swoje życie lub śmierć wypowiedział słowa…..", które my Ormianie chyba wszyscy znamy…..
Polecamy film z uroczystości opublikowany na stronie http://blogpress.pl/node/28405 , aby obejrzeć kliknij TUTAJ lub TUTAJ
Mielec, który kojarzy się z lotnictwem nie mógł w tak historycznym momencie nie złożyć hołdu bohaterom. Tuż po odsłonięciu pomnika nad głowami zgromadzonych pojawiły się dwa samoloty zostawiające za sobą białoczerwoną smugę.
CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM