
26 maja br. odbyły się uroczystości upamiętniające śp. Jadwigę Zarugiewiczową – symboliczną Matkę Nieznanych Polskich Żołnierzy, walczących o niepodległość Rzeczypospolitej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundację Armenian Foundation oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie w kwaterze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej spoczywa śp. Jadwiga Zarugiewiczowa. Odczytane zostały listy okolicznościowe od Marszałka Sejmu RP oraz Ministra Obrony Narodowej.
Głos zabrał również Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Jego Ekscelencja Alexander Arzumanyan, który wyraził wdzięczność za pamięć o bohaterach oraz przypomniał o wielowiekowej polsko-ormiańskiej przyjaźni.
Po wystąpieniu Jego Ekscelencji, modlitwę poprowadził ks. prof. Józef Naumowicz – duszpasterz Ormian katolików w Polsce, przy udziale: ks. ppłk Tomasza Wigłasza – Dziekana Rodzaju Sił Zbrojnych Wojsk Lądowych z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, ks. Minasa Hachwerdjana – przedstawiciela Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce, ks. ppor. Piotra Rajeckiego – reprezentującego Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego.
Następnie na grobie śp. Jadwigi Zarugiewiczowej złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Po zakończeniu ceremonii na Wojskowych Powązkach delegacje udały się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczczono w ten sposób pamięć Jadwigi Zarugiewiczowej, jej syna Konstantego – Orlęcia Lwowskiego, który poległ w Bitwie pod Zadwórzem – oraz wszystkich bohaterskich żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski.
Na zakończenie uroczystości wieńce i kwiaty złożono również przed tablicą upamiętniającą Jadwigę Zarugiewiczową, znajdującą się na frontonie budynku Garnizonu Warszawa.
W uroczystościach wzięli udział m.in.:
- dr Katarzyna Kownacka – Dyrektor DWRMNiE, reprezentująca Ministra Tomasza Szymańskiego ( MSWiA)
– Konsul Honorowy Republiki Armenii – Pan Rafał Choma,
– Paweł Skupiński – w imieniu Poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzaty Gosiewskiej,
– Karolina Misiejko – w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,
Listy do organizatorów skierowali:
– Wicepremier, Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz,
– Marszałek Sejmu RP – Szymon Hołownia,
– Wicemarszałek Sejmu – Piotr Zgorzelski.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów Warszawskiej Szkoły Języka, Kultury i Tradycji Ormiańskiej oraz klasy I P z LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Dziękujemy także za obecność przedstawicielom Oddziału Stołecznego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
Ostatnim punktem uroczystych obchodów Dnia Matki była prezentacja w Muzeum Niepodległości filmu zrealizowanego przez Fundację Armenian Foundation pt. "Ormiańska Matka - Jadwiga Zarugiewiczowa".