22 listopada br. na warszawskim cmentarzu na Powązkach pochowane zostaną sprowadzone z Irlandii doczesne szczątki prof. Jana Łukasiewicza – światowej sławy naukowca, ministra w rządzie Ignacego Paderewskiego, dwukrotnego rektora Uniwersytetu Warszawskiego i kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w czasie okupacji niemieckiej konspiracyjnego wykładowcy akademickiego.
Najsłynniejszym osiągnięciem wybitnego lwowianina było sformułowanie zasad logiki wielowartościowej, której zasady stosowane są do dziś. Ten mąż stanu zasiadając w pierwszym rządzie II RP, odbudowywał polską naukę jako rektor Uniwersytetu Warszawskiego i twórca Polskiego Towarzystwa Logicznego
Porozumienia jałtańskie, w wyniku których Polska została oddana Sowietom i ograbiona z Ziem Wschodnich były wyrokiem na wszystkich, którzy w okresie okupacji wierzyli, że Niepodległa powróci na mapy świata. Tak się jednak nie stało.
Komunistyczny terror sprawił, że prof. Łukasiewicz zdecydował się opuścić Ojczyznę i wyemigrować do Irlandii. Zmarł w 1956 roku w Dublinie, z dala od ukochanego Lwowa i Polski.
Sprowadzenie jego doczesnych szczątków do kraju jest niejako spełnieniem woli tego wybitnego Polaka, który pragnął być pochowanym w ojczystej ziemi i próbą przywrócenia pamięci nie tylko o tym mężu stanu, lecz również przypomnieniem losów polskiej inteligencji, która nie godząc się na komunistyczne zniewolenie udała się na emigrację i nie mogła z niej powrócić, ze względu na możliwość utraty zdrowia a nawet życia.
Dziś Polska dobitnie pokazuje, że jej korzenie wywodzą się nie z PRL, a z wywalczonej przez pokolenia naszych przodków niepodległej II Rzeczpospolitej. W ten sposób daje jasny sygnał, że doskonale pamiętamy o swoich bohaterach.
Jak zaznacza Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw ochrony miejsc pamięci, sprowadzenie szczątków zasłużonych dla Polski postaci jest procesem, który trwa od lat, czego dowodem są m.in. uroczystości sprowadzenia i pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie prezydenta Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.
Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Łukasiewicza organizowane są przez Fundację Armenian Foundation. Współorganizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Zadanie finansowane jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Program uroczystości:
Poniedziałek, 21 listopada
poranny wylot delegacji pod przewodnictwem Ministra Jana Dziedziczaka z Warszawy do Dublina wojskowym samolotem, złożenie kwiatów na symbolicznym grobie prof. Jana Łukasiewicza na cmentarzu Mount Jerome (158 Harold's Cross Rd), żałobna Msza Święta w kościele pw. Św. Audeona w Dublinie (14 High Street), uroczyste otwarcie wystawy poświęconej profesorowi na Royal Irish Academy (19 Dawson Street), powrót delegacji do Warszawy
Wtorek, 22 listopada
13:00 msza żałobna w kościele pw. Karola Boromeusza (ul. Powązkowska 14), przejście konduktu żałobnego na miejsce pochówku, uroczystości pogrzebowe
16:00
uroczystość upamiętniająca śp. Prof. Jana Łukasiewicza na Uniwersytecie Warszawskim (Pałac Kazimierzowski), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28,