Wczoraj, tj. 9 lutego 2021 w siedzibie naszej Fundacji (Armenian Foundation)w Warszawie mieliśmy okazję brać udział w projekcie naukowo-badawczym dotyczącym szerzenia świadomości różnorodności genetycznej populacji zamieszkującej tereny dzisiejszej Polski. Projekt zatytułowany "Małe ojczyzny - Zróżnicowanie genetyczne Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne i grupy kulturowe" prowadzony jest przez Pracownię Biobank Uniwersytetu Łódzkiego.
Głównym założeniem jest zbadanie zmienności genetycznej populacji polskiej żyjącej na terenie Polski od XI wieku aż do współczesności. Jednym z bardzo ważnych aspektów projektu jest zbadanie zróżnicowania genetycznego Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne i grupy kulturowe oraz etniczne. Badaczom bardzo zależało na uczestnictwie w projekcie osób, które m.in. są rodzimymi reprezentantami grup etnograficznych i kulturowych zamieszkujących Polskę, w tym także polskich Ormian, najbardziej zaś na osobach, które od pokoleń, tzw. "z dziada pradziada" po obu rodzicach, na tyle ile to możliwe, wywodzą się z konkretnej grupy etnograficznej lub kulturowej więc np. są Ormianami. Szczególnie zależy badaczom na naszym udziale w projekcie ze względu na to, że Ormianie polscy stanowią grupę etnograficzną, która od wielu wieków nierozerwalnie związana jest z Polską tradycją i stanowi jej ważną część, ale przy tym kultywuje na ziemiach polskich swoje tradycje i pamięta o własnej tożsamości. Uważają, że bez polskich Ormian, badania nie będą prezentowały pełnej wartości nt. różnorodności genetycznej polskiej populacji, a wręcz będą znacznie wybrakowane.
Projekt postrzegamy jest nie tylko jako innowacyjna działalność naukowa, ale również jako utrwalanie naszego "wspólnego polskiego dziedzictwa narodowego" dla potomnych, które Ormianie współtworzą, a które to dziedzictwo dla badaczy stanowi genetyczny opis populacji polskiej.
Samo badanie polegało na nieinwazyjnym pobraniu próbki śliny od ochotnika, która później została zdeponowana w zasobach Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Dokonano również pomiaru składu ciała. Każdy uczestnik musiał wypełnić ankietę, która zawierała podstawowe pytania o wiek, płeć, grupę krwi czy miejsce urodzenia.
Uczestnicy badania otrzymają certyfikat z informacją dotyczącą od jakiej pramatki pochodzą. Takich pramatek wydzielono siedem. Dzięki nim można się dowiedzieć z jakiej części Europy pochodzą przodkowie badanego. Spotkanie przeprowadzili pracownicy Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego Panowie :
dr Dominik Strapagiel – kierownik Pracowni Biobank Uniwersytetu Łódzkiego oraz mgr Marcin Słomka.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki ????