14 września br. w Kamienicy pod Trzema Herbami, w samym centrum Kielc, nastąpiło otwarcie nowego punktu na kulturalnej mapie Polski - Muzeum Dialogu Kultur ( oddział Muzeum Narodowego w Kielcach).
Muzeum będzie przybliżać idę dialogu międzykulturowego, przedstawiać jego przykłady i perspektywy - te zapisane w historii, jak i współczesne. Zaprezentuje różnorodność narodową, etniczną, religijną, determinowaną przez płeć czy pozycję społeczną. Ukaże różnorodność w sztuce i architekturze, wielokulturowy dyskurs w muzyce, czy kinematografii. W sferze zainteresowań Muzeum znajdą się także pozytywne relacje, wzajemne oddziaływanie na siebie kultur, wzajemne inspirowanie się, czerpanie z bogactwa doświadczeń, współistnienie, a także narzędzia wykorzystywane w międzykulturowej komunikacji.
Przybliżając historię, kulturę i tradycję Muzeum Dialogu Kultur nieustannie będzie podkreślać mnogość i różnorodność poglądów, wyznań, przekonań. Chcą wymieniać się myślami i doświadczeniami przed wejściem do Kamienicy pod Trzema Herbami zostawimy wszelkie uprzedzenia oraz stereotypy i zastąpimy je poszanowaniem odmienności.
Kultura i historia Ormian polskich to temat obecny zarówno na ekspozycji stałej, jak również w działalności kulturalnej i edukacyjnej Muzeum Dialogu Kultur. Z tematyką tą związane są m.in. prezentacje multimedialne wystawy głównej, pokazy filmów, wykłady, warsztaty i spotkania autorskie. Prezentacja multimedialna dotycząca Ormian składa się z 3 części:
Pierwsza przedstawia zarys historii Armenii i dziejów Ormian Polskich.Druga omawia sytuację obecną Ormian w Polsce.Trzecia ukazuje sylwetki Ormian związanych z Kielcami, których postaci stały się inspiracją przy tworzeniu prezentacji o mniejszości ormiańskiej. Kluczową postacią był Grzegorz Axentowicz (dziadek Marty Axentowicz-Bohosiewicz), który do Kielc przyjechał w 1929 roku. Był dyrektorem Izby Rzemieślniczej, funkcję tę pełnił do września 1939 roku. W kadencji 1934-1939 był również ławnikiem w Zarządzie Miasta. Od 1936 roku stał na czele Komitetu Wykonawczego Budowy Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. W maju 1939 roku Rada Miejska podjęła decyzję o bezpłatnym przekazaniu placu na folwarku Psiarnia dla Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego pod budowę Muzeum Świętokrzyskiego. Plany budowy muzeum przerwał wybuch II wojny światowej. Dalsze losy Grzegorza Axentowicz rzuciły daleko od Kielc, ale Jego podpis widnieje na Akcie założycielskim Komitetu Budowy Muzeum Świętokrzyskiego, którego obecnym kontynuatorem jest Muzeum Narodowe w Kielcach z nowym oddziałem w postaci Muzeum Dialogu Kultur. I tak to Ormianie Polscy na zawsze już pozostaną związani z Kielcami. Otwarcie muzeum poprzedziła dwudniowa konferencja "Cztery narody, cztery spojrzenia. Perspektywy dialogu międzykulturowego", w której udział wzięli przedstawiciele świata nauki i kultury z Komarom-Esztergom na Węgrzech, Winnicy na Ukrainie i Regionu Centralnej Finlandii oraz z Niemiec i Polski. Gościem specjalnym był ks. Adam Boniecki, który swoim wystąpieniem rozpoczął spotkanie.
Referat wygłosiła również prezes Fundacji Ormiańskiej KZKO, Marta Axentowicz-Bohosiewicz - "Kuty nad Czeremoszem. Mała stolica Ormian - projekt ratowania i ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego.PEŁEN PROGRAM KONFERENCJI