„Kuty nad Czeremoszem - mała stolica Ormian” to nazwa projektu, który już od 10 lat organizuje nasza Fundacja. W tym roku - 2017, w dniach 6-19 sierpnia po raz kolejny odbył się wyjazd integracyjno-dydaktyczny skierowany do młodzieży o korzeniach ormiańskich.
Wyjazd rozpoczął się od przyjazdu do Lwowa. Obowiązkowym punktem wycieczki po mieście była Katedra Ormiańska i ormiańskie przedmieście. Następnie grupa udała się do Katedry łacińskiej, gdzie Komendant zainscenizował śluby Jana Kazimierza z 1656 r. Ze względu na deszcz, by nie zanudzić młodzieży, zostały dla nich zorganizowane warsztaty dekoracji ormiańskich pierników.
Po przyjeździe do Kut zaczęły się 2 tygodnie świetnej zabawy. W grach zespołowych i inscenizacjach młodzież uczyła się historii Armenii i języka swoich przodków. Wielką popularnością cieszyły się zajęcia ze śpiewu ormiańskiego. Jednym z zadań uczestników projektu była dokumentacja i renowacja kuckiej nekropolii, którą od lat zajmuje się Fundacja. Młodzież poznawała historię Ormian polskich, których przedstawiciele spoczywają na tym cmentarzu
W ramach wyjazdu zostały też zorganizowane wycieczki do pobliskich miast, w tym do Śniatyna, Kołomyi i Czerniowiec. W Kołomyi uczestnicy zwiedzali Muzeum Pisanki, które wywarło nich ogromne wrażenie.
Czerniowce są obowiązkowym punktem każdego wyjazdu, ponieważ do dzisiaj znajduje się tam grupka Ormian, a w dodatku pierwszym burmistrzem miasta był Ormianin, Jakub Petrowicz.
Młodzież uczestniczyła w nabożeństwie ormiańskim odprawianym w ormiańskim kościele, który obecnie jest zaadaptowany na salę koncertową. Następnie w siedzibie Domu Polskiego wysłuchała prelekcji o historii mniejszości ormiańskiej i jej wkładzie w rozwój miasta.
Podczas wyjazdu nie mogło zabraknąć wyjazdów nad wodę. Trzykrotnie uczestnicy projektu jeździli nad Szeszory.
Punktem kulminacyjnym wyjazdu było poświęcenie sztandaru Fundacji i uroczysta msza w kościele kuckim. Po wspólnym nabożeństwie uczestnicy wraz z kuckimi Polakami udali się na uroczystą kolację, gdzie został podany gandżabur – tradycyjna zupa Ormian kuckich 9 przygotowywana podczas warsztatów kulinarnych).
Zarażanie wiedzą o polskich Ormianach i Armenii daje niesamowite wyniki. Jeden z uczestników projektu - Tomek, po pobycie w Kutach zapisał się do szkółki ormiańskiej i w każdą sobotę uczestniczy w zajęciach z języka i kultury ormiańskiej.
Głównym celem projektu było zintegrowanie młodzieży o korzeniach ormiańskich, by zachęcić ich do poznawania własnych przodków, własnej historii i historii Ormian polskich. Po to były również prowadzone zajęcia z języka ormiańskiego. Liczne inscenizacje i gry zespołowe sprawiły, że wielu uczestników projektu już nie może się doczekać jego kolejnej edycji.
Projekt zrealizowany dzięki dotacji MSWiA
GALERIA ZDJĘĆ z WYJAZDU KLIKNIJ TUTAJ