15.09.br. o godz. 12:00 podczas Targów Książki Historycznej w Krakowie (Auditorium Maximum UJ ul. Krupnicza 33) odbędzie sie spotakanie pt. "Historia est magistra vitae" - z Markiem Eminowiczem, legendarnym nauczycielem historii V LO w Krakowie, który opowie o swoich niekonwencjonalnych metodach nauczania historii, wyprawach po całym świecie w czasach PRL-u oraz swoich wybitnych uczniach. Będzie to również okazja do otrzymania dedykacji w książce "Lubię swoje wady. Marek Eminowicz w opowieściach na siedemdziesięciopięciolecie".
Podczas Targów zaprezentowane zostaną grafiki prezentujące postać Marka Eminowicza.
MAREK EMINOWICZ (1933) to wybitny nauczyciel historii z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Wywodzi się z rodu ormiańskiego Eminowiczów, przed kilkoma wiekami osiadłego na ziemiach polskich. Jego potomkowie od początku angażowali się w działalność patriotyczną na rzecz nowej ojczyzny (przeciw Chmielnickiemu, w powstaniu styczniowym, w I wojnie światowej i wojnie bolszewickiej). Nic więc dziwnego, że i Marek Eminowicz poszedł w ich ślady. Za przynależność do organizacji konspiracyjnej w 1952 roku został skazany na 7 lat więzienia (Jaworzno). Na wolność wyszedł w 1955 roku. Skończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i przez wiele lat był nauczycielem historii w „Piątce”. Już nie w konspiracji, lecz otwarcie, na lekcjach historii przeciwdziałał komunistycznemu systemowi, kształcąc nowe pokolenia Polaków świadomych niezakłamanej historii swojego kraju, nowych patriotów. Chciał, by jego uczniowie kierowali się najlepszymi wzorcami, jakie poznawali podczas lekcji historii, które zawsze chciał uczynić nie tylko lekcjami o przeszłości, ale i nauką o życiu. Wszak nie bez przyczyny ukłute zostało powiedzenie, że historia jest nauczycielką życia.
Cykl prac Edyty Stajniak – absolwentki Wydziału Malarstwa i Wydziału Grafiki ASP w Krakowie – powstał na potrzeby książki Lubię swoje wady. Marek Eminowicz w opowieściach na siedemdziesięciopięciolecie (Małe Wydawnictwo, 2008). Artystka „rozrysowywała się” przy projektowaniu okładki. Marek Eminowicz – ze względu na przymioty wyglądu i charakteru – nazywany był przez swoich uczniów Napoleonem, z czego jest bardzo dumny.
W książce zawarte są historie pisane przez jego przyjaciół, byłych uczniów i rodzinę. Wśród współautorów znajdują się tak znakomite nazwiska ze świata kultury i nauki, jak: Małgorzata Szumowska, Ewa Wachowicz, Jolanta Drużyńska, Andrzej Nowak, Stanisław Salmonowicz, Lech Mróz, Piotr Boroń, Jan Ostrowski, Krzysztof Pałecki, Andrzej Pisowicz, Wojciech Bonowicz, Rafał Dziwisz czy Robert Makłowicz. Poszczególne historie układają się w barwny portret belfra i podróżnika. Przywołują obrazy minionej epoki i skłaniają do refleksji nad zawsze aktualnym problemem kształcenia młodzieży.
Wystawa grafik prezentujących Marka Eminowicza oraz zdjęć legionisty Jana Włodka przygotowana została przez Małe Wydawnictwo.
Choć pozornie nic ich nie łączy, bo inna epoka, to ważnej jest to, że obaj brali aktywny udział w Historii - Włodek poprzez Legiony Polskie, misję dyplomatyczną w Hadze, gdzie był pierwszym oficjalnym reprezentantem niepodległej Polski, a później aresztowanie w Sonderaktion Krakau i pobyt w obozie Sachsenhausen, w wyniku czego zmarł z wycieńczenia już na wolności - zaś Eminowicz poprzez doświadczenie II wojny światowej, działalność konspiracyjną i pobyt w więzieniu w Jaworznie. Obydwaj zaś poprzez swoją działaność społeczno-edukacyjną: Włodek
jako naukowiec i wykładowca, Eminowicz jako wieloletni nauczyciel historii i wychowawca młodzieży.
Co jest również bardzo ważne, że Eminowicz był nauczycielem tej historii, w której brał czynny udział prof.. Włodek. To jest kontynuacja i sens tworzenia i nauczania historii. Dziś tę kontynuację podejmują byli uczniowie Eminowicza poprzez swoją działalność na rzecz społeczństwa i historii. Tę kontynuację podejmuje również Małe Wydawnictwo, publikując książki będące świadectwem zmagań z Historią i o Historię oraz jednocześnie hołdem dla tych, którzy te zmagania podjęli.
info: http://www.targi.krakow.pl