Jako uczestnik warsztatów organizowanych przez Fundację Armenian Foundation zafascynowałem się historią abp. Józefa Teodorowicza. Tworząc grę terenową, uświadomiłem sobie, jak wielką rolę odgrywali Ormianie w tworzeniu państwowości polskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Podczas warsztatów trzeba było zadać sobie trochę trudu, ale praca w takim towarzystwie to sama przyjemność. W trakcie szukania potrzebnych materiałów zetknąłem się z dużą ilością faktów, które mnie bardzo zaciekawiły. Oprócz nauki, pracy miałem również okazję poznać ciekawych ludzi ze środowiska Ormian polskich. Będąc pierwszy raz w tym gremium zostałem bardzo miło przyjęty. Było wiele zabawy przy tworzeniu gry, a jeszcze więcej przy jej testowaniu.
Pierwszego dnia poznawaliśmy narzędzia, z których będziemy korzystać i tworzyliśmy już pierwsze testowe gry. Uczyliśmy się całej mechaniki i tego, jak ma taka gra wyglądać. Dr Krzysztof Jabłonka przeprowadził dla nas bardzo interesujący wykład, w którym wytłumaczył nam wszystkie zawiłości historyczne. Następnego dnia czekało nas dużo pracy związanej z tworzeniem gry, musieliśmy wymyślić całą fabułę i oczywiście stworzyć zadania. Jednym z końcowych etapów warsztatów było testowanie gry. W tym celu umieściliśmy wszystkie zadania w Warszawie. Trasa prowadziła od Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie (w której 9 lutego 1919 kazanie na inaugurację obrad Sejmu Ustawodawczego wygłosił Abp. Teodorowicz) do Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej. Po powrocie z testu jeszcze wprowadziliśmy ostatnie poprawki. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki od Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Dzięki pracy wszystkich uczestników udało się stworzyć grę, której tematem jest historia ormiańskokatolickiego Abp. Józefa Teodorowicza. Wciągająca fabuła pomaga zapamiętać najważniejsze fakty z życia posła i senatora II RP. Według mnie udział w grze jest idealną okazją na łatwe zapamiętanie tej historii.
autor: Maciej Agopsowicz
Relacja fotograficzna z warsztatów KLIKNIJ TUTAJ