Z inicjatywy Filharmonii im. Romualda Traugutta Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę (UCHWAŁA NR XXI/433/2011 RADY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z dnia 25 sierpnia 2011 r.) o nadaniu nazwy Aleja Tadeusza Kaczyńskiego ciągowi pieszemu łączącemu ulicę Zakroczymską z pomnikiem w Parku Traugutta w Warszawie. Oficjalna inauguracja będzie miała miejsce w piątek, 28 października 2011 roku o godz. 16.00. O godz. 17.00 w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ś.p. Tadeusza Kaczyńskiego. Patronem alei jest Tadeusz Kaczyński (1932-1999), muzykolog, pisarz, krytyk muzyczny, polski patriota o korzeniach ormiańskich. Pochodził ze znanej rodziny Ormian Polskich - Amirowiczów, Jego babcia Helena, była siostrą księdza Kajetana Amirowicza - ostatniego proboszcza parafii ormiańsko - katolickiej w Śniatynie.
Na wniosek Ministra Kultury i Sztuki za swoje zasługi Tadeusz Kaczyński został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tadeusz ukończył studia muzykologiczne w Krakowie. Krakowską muzykologię reprezentowali po wojnie profesorowie: Stefania Łobaczewska , Zdzisław Jachimecki i Józef Reiss. Pierwszej zawdzięczał solidny warsztat naukowy, dwóm pozostałym wzory znakomitego pisarstwa muzycznego (odznaczali się lekkim piórem; potrafili pisać nie tylko rozprawy lub syntezy, lecz także popularne eseje muzyczne dla prasy, artykuły o muzyce i recenzje z koncertów). Tadeusz prowadził początkowo dwutorową działalność: muzykologiczną i publicystyczną, ale z czasem przestawił się niemal zupełnie na publicystykę i krytykę muzyczną, rezygnując z typowej, akademickiej kariery muzykologiczne. Działalność Tadeusza nie ograniczała się do pisania. Był urodzonym społecznikiem, niespożytym inicjatorem i organizatorem licznych przedsięwzięć, działał w wielu gremiach, udzielał się w różnych stowarzyszeniach: był sekretarzem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, później wiceprzewodniczącym Sekcji Krytyków w tymże stowarzyszeniu, członkiem komisji repertuarowej "Warszawskiej Jesieni", wchodził w skład Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, a przez kilka kadencji kierował Sekcją Muzykologów jako jej przewodniczący. Podczas stanu wojennego działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, opiekował się internowanymi w Białołęce, dowożąc im paczki żywnościowe. Na początku lat dziewięćdziesiątych był kierownikiem artystycznym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W czasie stanu wojennego, w 1983 roku założył Filharmonię im. Romualda Traugutta i do śmierci w 1999 toku był jej Kierownikiem. Skupieni w niej artyści, głównie muzycy i aktorzy, dawali koncerty i widowiska poetycko muzyczne w kościołach całej Polski, śpiewali pieśni patriotyczne i religijne, recytowali wiersze i teksty, których nigdzie indziej nie można było wtedy usłyszeć, krótko mówiąc: w tych ciężkich i smutnych czasach krzepili i podnosili ludzi na duchu.