"Matka z portretu" to film dokumentalny w reżyserii Barbary Bieleckiej, która dociera do swoich ormiańskich korzeni. Podróż dokumentalna to także dotarcie do swoich korzeni i samej siebie. Obraz odkrywa bardzo ważny obszar artystyczny dla Polski. Przybliży nam losy Ormianki, prof. Ewy Horbaczewskiej i jej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu. HISTORIA EWY HORBACZEWSKIEJ
Lwica, kobieta z portretu, przewodniczka, Ormianka, śpiewaczka operowa, niezwykle odważna bohaterka, pani profesor. Majrik, czyli po ormiańsku matka. To opowieść o niesamowicie silnej kobiecie - Lwicy, która przezwyciężyła wiele trudności i stała się matką dla artystów w Polsce. Jej droga z Krymu wraz 9 -letnią córką to historia pełna miłości, strachu, muzyki i walki o życie. To opowieść o kobiecie i polskiej scenie muzycznej lat 30 i 40 - tych.
Prof. Ewa Horbaczewska - Ormianka, śpiewaczka operowa, profesor wokalistyki, założycielka i dyrektorka Szkoły Muzycznej w Sosnowcu.Niesamowita kobieta, urodziła się w 1884 roku i jako młoda dziewczyna wyjechała na studia do Sankt Petersburga, gdzie ukończyła konserwatorium w klasie śpiewu i fortepianu oraz medycynę, co było ewenementem. Przybyła do Sosnowca w latach 30- tych stworzyła tam szkołę na owe czasy rewolucyjną. Sosnowiec był śmietanką artystyczną Polski i centrum muzycznym, o którym mało kto wie. Kamienica szkoły zachowała się do dziś, a także dokumenty i wiele innych dowodów o istnieniu szkoły oraz działalności Ewy Horbaczewskiej. Dzięki wsparciu pasjonatów oraz historyków z Sosnowca udało się odnaleźć wiele informacji.
Reżyserka mówi: "Możliwość realizacji filmu dokumentalnego o mojej prababci, prof. Ewie Horbaczewskiej i jej szkole oraz o niesamowitym mieście jakim jest Sosnowiec, to wielkie wyzwanie - dla mnie jako twórcy i prawnuczki. Podróż dokumentalna to także podroż do swoich korzeni i samej siebie. Dziękuję wszystkim za wsparcie w realizacji filmu. Specjalne podziękowania dla cudownych ludzi z Sosnowca, którzy wspierają mnie w działaniach i chcą, wskrzesić muzyczny Sosnowiec." Nasza Fundacja również wsparła tę produkcję - m.in w tłumaczeniu ormiańskim.
ZWIASTUN FILMU kliknij tutaj
Już wkrótce premiera - na razie tylko online. ZAPRASZAMY