14 marca 2013 w godz. 18:00 - 21:00 w ramach Festiwalu Gorzkie Żale w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie ul. Foksal 11 odbędą się spotkania mówiące odważnie o tym, co pozostaje w cieniu niepamięci, wyparcia, tabuizacji: Ludobójstwie Ormian w 1915 roku i jej miejscu w historii. Festiwal Gorzkie Żale zaprasza do przyjrzenia się ormiańskiej Golgocie.
godz. 18.00 – PAMIĘĆ, CIĄGŁOŚĆ, SPRZECIW. HISTORIA LUDOBÓJSTWA. Spotkanie z udziałem Ary Sarafiana i Ragıpa Zarakolu. Celem spotkania jest nie tyle przedstawienie historii wydarzeń roku 1915, lecz przede wszystkim historii zakłamania i tabuizacji, ukazanej w perspektywie refleksji nad ludobójstwem jako realizacji idei „ostatecznego rozwiązania” – unicestwienia narodu wraz z pamięcią o nim. Spotkanie ormiańskiego historyka i tureckiego działacza na rzecz praw człowieka przyniesie wyjątkową dyskusję na temat mechanizmu negacji i jego wpływu na życie potomków tych, którzy ocaleli.
godz. 19.30 – „KTO DZIŚ PAMIĘTA O RZEZI ORMIAN?” HISTORIA IGNORANCJI. Panel z udziałem Szewacha Weissa, Krzysztofa Czyżewskiego, Witolda Szabłowskiego i Jarosława Freta. Wydarzenia z Anatolii z początku XX wieku staną się punktem wyjścia szerszej dyskusji, dotyczącej lekcji bycia świadkiem świadków, która staje się każdorazowo lekcją tożsamości. Kwestią wiodącą spotkania będzie „osobista” historia ignorancji, która karmi się biernością i wzmacnia bierność współczesnych Europejczyków. Tak postawiony problem zawiera także kwestię społeczną – budowania „akordu milczenia” wokół każdego aktu przemocy, lub oddawania głosu niemalże na wyłączność w domenie mediów i polityki. Mając na uwadze perspektywę jaką nakreślił dla poezji, sztuki a nawet edukacji po Auschwitz Theodor W. Adorno, chcielibyśmy zadać pytanie: „Czy XXI wiek ma szansę nie stać się wiekiem ignorancji?”
info: http://www.gorzkiezale.pl/events/armine-sister-2/