Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął prezydenta Armenii, Serża Sarkisjana. Ormiański polityk przebywa z wizytą we Włoszech w związku z otwarciem w Rzymie i Wenecji wystaw kulturalnych, które dotyczą jego kraju. Serż Sarkisjan spotka się także z prezydentem Giorgio Napolitano oraz przewodniczącym parlamentu Gianfranco Finim.
Natomiast w Watykanie ormiański przywódca, któremu towarzyszył minister spraw zagranicznych Edward Nalbadian, spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz wiceszefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej, prał. Ettore Ballestrero. Jak poinformowano po spotkaniu, w czasie rozmów z uznaniem odnotowano dobre stosunki wzajemne. Wymieniono opinie na temat społecznej roli Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz Kościoła katolickiego, w tym wkładu obu wyznań w dobro wspólne. Podkreślono doniosłość chrześcijańskiego dziedzictwa Armenii, a także wychowania nowych pokoleń do wartości podstawowych.
info: (rv/XX, © Radio Vaticana 2011)
Rola chrześcijaństwa w życiu społecznym, znaczenie dziedzictwa chrześcijańskiego i kwestia wychowania młodego pokolenia to główne tematy poruszone podczas wizyty prezydenta Armenii, Serża Sarkisjana w Watykanie.Jak informują agencje, ormiański przywódca rozmawiał z papieżem 15 minut. Ofiarował Ojcu Świętemu rzeźbę nawiązującą do rzezi swych rodaków przez Turków w 1915 roku.
W trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrego stanu wzajemnych relacji, dokonano wymiany opinii na temat roli Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i Kościoła katolickiego w społeczeństwie. Mówiono ponadto o wkładzie wnoszonym przez obydwa Kościoły na rzecz dobra wspólnego. Podkreślono znaczenie dziedzictwa chrześcijańskiego Armenii i zaangażowania na rzecz wychowania młodych pokoleń do wartości fundamentalnych. Zdecydowana większość - 91, 45 proc. spośród 3, 260 tys. mieszkańców Armenii należy do nie utrzymującego więzi z Rzymem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Katolicy to 4,55 proc mieszkańców. Ich ordynariusz administrator apostolski Kaukazu rezyduje w stolicy Gruzji Tbilisi. Niecałe dwa procent ludności (1,92) stanowią wyznawcy protestantyzmu (głównie zielonoświątkowcy) zaś islam wyznaje 1,2 proc. mieszkańców Armenii. W lipcu 1990 r. Armenia ogłosiła swą niepodległość, potwierdzoną w referendum 21 września 1991 r.
info: www.deon.pl