01 października 2018 roku zmarł słynny francuski pieśniarz i aktor filmowy Charles Aznavour, właściwie Szahnur Waghinak Aznawurian, urodził się 22 maja 1924 w Paryżu jako syn ormiańskich emigrantów: Mikajela Aznawuriana i Knar Baghdasarian. Jego ojciec urodził się w Achalcichew Gruzji, a matka pochodziła z kupieckiej rodziny z Turcji. Oboje rodzice zatrzymali się tymczasowo we Francji w drodze do USA. Musieli czekać na wizę wjazdową, gdy na świat przyszedł ich syn. To rodzice byli pierwszymi, którzy odkryli u swego dziecka talent muzyczny i bardzo wcześnie wprowadzili je w świat teatru.
Zaczął występować już w wieku 9 lat, śpiewając w duecie ze starszą siostrą Aidą w restauracji ormiańskiej, prowadzonej przez ojca. Wtedy też zaczął używać pseudonimu, pod którym znał go cały świat – Charles Aznavour. W latach 30. XX w. występował na francuskiej prowincji, grając w lokalnych teatrach. W latach 40. został dostrzeżony przez Édith Piaf, która zaprosiła go w swoją amerykańską trasę koncertową. Na przełomie lat 50. i 60. piosenkarz ugruntował swoją pozycję na międzynarodowym rynku muzycznym.
Nazywany był "francuskim Frankiem Sinatrą".
Charles Aznavour był obdarzony charakterystycznym głosem. W II poł. XX wieku stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci światowej muzyki rozrywkowej.
Tematem jego piosenek była na ogół miłość. Artysta mówił i śpiewał w wielu językach: po francusku, angielsku, włosku, neapolitańsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, portugalsku i po ormiańsku. Jego kariera trwała niemal 80 lat.
W 1975 Aznavour napisał balladę Ils sont tombés w 60. rocznicę ludobójstwa Ormian w 1915.
W swoim dorobku Charles Aznavour miał ok. 1200 skomponowanych piosenek i nagranych w ośmiu językach. Wylansował wiele hitów, takich jak np. "La Boheme", "Emmenez-moi", "Hier encore" czy "Venecia sin ti". Jego albumy sprzedały się w ponad 180 mln nakładzie na całym świecie.
Po tragicznym trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 Aznavour pomagał ojczyźnie swoich rodziców poprzez akcję charytatywną Aznavour for Armenia. Razem z Georges’em Garvarentz’em napisał piosenkę Pour toi Arménie (Dla ciebie, Armenio), która została wykonana przez grupę francuskich artystów i utrzymywała się na liście przebojów przez 18 tygodni. Sprzedana została w ilości ponad 1 mln egzemplarzy. Charles Aznavour doczekał się placu własnego imienia w centrum Erywania, a także pomnika w mieście Giumri, które odnotowało największą liczbę ofiar we wspomnianym trzęsieniu ziemi. W 1995 Aznavour został mianowany Ambasadorem i Stałym Przedstawicielem Armenii przy UNESCO. Artysta był również członkiem organizacji charytatywnej Armenia Fund, która od 1992 roku przekazała ponad 150 milionów dolarów na pomoc humanitarną i rozwój infrastruktury w Armenii. W 2004 za działalność humanitarną Aznavour otrzymał tytuł “Narodowego Bohatera” Armenii (najwyższe odznaczenie państwowe tego kraju). Jesienią 2006 artysta rozpoczął swe pożegnalne światowe tournée, występując najpierw w USA i Kanadzie. We wrześniu wziął udział w wielkim koncercie w Erywaniu. Wśród audytorium znajdowali się: były prezydent Armenii Robert Koczarian oraz prezydent Francji Jacques Chirac, składający właśnie oficjalną wizytę w tym kraju. Następnie, już we Francji, Aznavour zainaugurował sezon kulturalny Arménie mon amie. Od lutego 2008 roku pełnił funkcję ambasadora Armenii w Szwajcarii, co zaproponowano mu w związku z jego zasługami dla ojczyzny. 26 grudnia 2008 prezydent Armenii Serż Sarkisjan podpisał dekret o nadaniu ormiańskiego obywatelstwa Aznavourowi w uznaniu m.in. jego zasług dla narodu ormiańskiego.
W swoim dorobku Charles Aznavour miał ok. 1200 skomponowanych piosenek i nagranych w ośmiu językach. Wylansował wiele hitów, takich jak np. "La Boheme", "Emmenez-moi", "Hier encore" czy "Venecia sin ti". Jego albumy sprzedały się w ponad 180 mln nakładzie na całym świecie.