Przeciętnemu Kowalskiemu Armenia kojarzy się z przepięknie położonymi górzystymi klasztorami, historią, tradycją i starożytnymi zabytkami. Wystarczy wspomnieć, że korzenie Erywania, stolicy Armenii sięgają 782 r. p.n.e. Jednak niewiele osób wie, że dzisiaj Erywań to duże, nowoczesne, tętniące życiem biznesowym i kulturalnym miasto, które nigdy nie zasypia. Zapraszamy na wycieczkę po Nowym Erywaniu.
Aleksander Tamanian spogląda na mapę miasta stojąc na pomniku odwrócony tyłem do Kaskad – współczesnego monumentu, który góruje nad miastem. To właśnie jemu współczesny Erywań zawdzięcza obecny układ architektoniczny, wzorowany na takich metropoliach jak New Delhi i Canbera. Nieco dalej na południe znajduje się Opera, także dzieło Tamaniana.
Główna oś nowoczesnego centrum Erywania łączy Kaskady, Plac Opery oraz Plac Republiki. Pomiędzy Placem Opery, a Placem Republiki znajduje się najnowsza część centrum, otwarta w 2007 r. Aleja Północna.
Widok z Kaskad, w tle budynek Opery.
Kaskady – od lat 70. wciąż w budowie.
Rzeźba Akrobaci na jednym z poziomów Kaskad, autorstwa Brytyjczyka Barry’ego Flangana.
Rzeźba Kot autorstwa Kolumbijczyka Fernando Botero stoi u podnóża Kaskad. Zarówno ten eksponat, jak i Akrobaci i wiele innych znajdujących się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej wewnątrz Kaskad należą do Geraldna Cafesijana. Ten amerykański milioner ormiańskiego pochodzenia sfinansował powstanie Muzeum oraz dofinansowuje dokończenie budowy Kaskad.
Budynek Opery widziany od strony Alei Północnej
Aleja Północna to nowoczesne centrum pełne zachodnich sklepów.
Aleja Północna
Okolice Opery, stąd blisko do Filharmonii
W Erywaniu powstaje coraz więcej nowoczesnych biurowców, w których siedziby mają międzynarodowe korporacje, takie jak Ernst & Young.
W mieście buduje się coraz więcej apartamentowców, w których ceny za metr kwadratowy dorównują cenom w polskich miastach. Niestety z powodu kryzysu finansowego w USA i Europie, wielu Ormian z diaspory zrezygnowało z zakupu apartamentów.
Ruchliwe skrzyżowanie w Alei Północnej, w połowie drogi między Operą, a Placem Republiki
Aleja Północna – w tle budynek Opery
Ruch uliczny i nowoczesne biurowce na przecięciu ul. Tamaniana i Alei Północnej
Nowe budynki położone przy Alei Północnej nawiązują stylem do tradycyjnej architektury stolicy Armenii
Erywań jest miastem pełnym kawiarni i restauracji. Życie towarzyskie kwitnie w okolicy Placu Opery oraz Placu Republiki – nowoczesna Aleja Północna łącząca te dwa punkty wciąż boryka się z brakiem chętnych do otwierania lokali.
Niech nas nie zmyli nazwa – Old Erivan to nazwa restauracji w nowej części miasta.
W Erywaniu powstaje coraz więcej nowoczesnych centrów handlowych
Niestety, podczas rozbudowy nie ustrzeżono się błędów. Pod nowe budynki wyburzano stare domy obiecując mieszkańcom odpowiednie wynagrodzenia bądź ekwiwalentne mieszkania w innych częściach miasta. Wielu z nich jednak poczuło się oszukanych, a kolejni protestują przeciwko planom wyburzeń starych domów.
Zakorkowane ulice to zmora nie tylko Warszawy czy Wrocławia. W tle nowe apartamentowce widoczne z Placu Republiki.
Przy Placu Republiki najbardziej znanym hotelem jest Mariott, który znajduje się w jednym z historycznych budynków. Nieco dalej, w pobliżu poczty głównej znajduje się nowy hotel Erebuni.
Erywań to miasto fontann, które znajdują się niemal przy każdej restauracji.
W Erywaniu, przy ul. Abowiana znajduje się pierwsza na świecie Galeria Sztuki Dziecięcej. Są tam obrazy dzieci ze 120 krajów, w tym z Polski.
Panorama miasta, widok z Kaskad.