Prof. UWr, dr hab. Grzegorz Pełczyński wraz z Komisją Etnograficzną Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ośrodkiem Badań Wschodnich Uniwersytetu Wrocławskiego
mają zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną konferencję naukową pt."Armenia na przełomie XX i XXI wieku"
W 1991 roku Armenia uzyskała niepodległość. Od tego czasu kraj ten przeszedł burzliwy okres zarówno rozwoju, jak i rozlicznych kryzysów: prowadził wojnę z Azerbejdżanem, zmagał się ze skutkami potężnego trzęsienia ziemi, doświadczył metamorfoz politycznych, wreszcie uczestniczył w pokaźnych ruchach migracyjnych. Ponieważ Armenię i Polskę od dawien dawna łączą liczne więzi, nie braknie w Polsce badaczy interesujących się sprawami ormiańskimi. Nasza konferencja będzie zatem okazją do ich spotkania, konfrontacji tematów, metod badań oraz doświadczeń.
Celem konferencji jest przyjrzenie się przemianom społecznym, politycznym oraz kulturowym jakie zaszły w Armenii pod koniec XX i na początku XXI w. Niedawne uroczystości obchodów dwudziestopięciolecia niepodległości są pretekstem do podsumowania różnorodnych procesów, które stanowią o współczesnym obliczu tego kaukaskiego kraju.
Konferencja odbędzie się 12 października 2017 roku w Poznaniu w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Tematy wystąpień wraz z jednostronicowym abstraktem prosimy zgłaszać na adres staszka.piotrowska@gmail.com do 31 sierpnia 2017 roku. Komitet Konferencji dokona wyboru wystąpień do 15 września 2017 roku. Opłata konferencyjna wynosi 180,00 zł. dla pracowników naukowych i 100,00 zł. dla doktorantów. Wpłatę prosimy dokonać na konto podając tytuł konferencji oraz imię i nazwisko uczestnika: 73 1090 1359 0000 0000 3502 0128.
Artykuły konferencyjne po uzyskaniu pozytywnych recenzji zostaną opublikowane w czasopiśmie „Our Europe. Ethnopraphy – Ethnology – Culture Anthropology” (nr 6/2017).
Komitet Organizacyjny
dr hab. Grzegorz Pełczyński, prof. UWr
dr hab. Adam Pomieciński, prof. UAM
dr Krzysztof Fedorowicz
dr Paweł Nieczuja-Ostrowski
mgr Stanisława Piotrowska – sekretarz konferencji