23 sierpnia 1990 r. Armenia ogłosiła niezależność od ZSRR, jednak miało to jedynie charakter deklaracji i nie pociągnęło za sobą żadnych skutków prawnych. Dopiero po puczu moskiewskim zdecydowano się na referendum w kwestii niepodległości i ogłoszoną ją 21 września 1991 r. Także i ta decyzja miała raczej formalny charakter – rzeczywistą niepodległość kraj uzyskał po rozwiązaniu Związku Radzieckiego 25 grudnia 1991 r.
16 października 1991 r. pierwszym prezydentem Armenii został wybrany Lewon Ter-Petrosjan. Musiał walczyć z licznymi trudnościami, na czele z kryzysem gospodarczym, wywołanym głównie wyścigiem zbrojeń w ostatnich latach istnienia ZSRR, a spotęgowanym przez blokadę gospodarczą.
W 1998 r. przywódca Ormian z Górskiego Karabachu, Robert Koczarian, został wybrany na prezydenta Armenii. Wybory parlamentarne w 1999 wygrał opozycyjny wobec prezydenta blok „Jedność”. Po zabójstwie W. Sarkisjana premierem został A. Sarkisjan. W 2000 zastąpił go Andranik Markarian. W 2001 Armenia stała się pełnoprawnym członkiem Rady Europy. W 2005 w wyniku referendum przyjęto nowelizację konstytucji, zmieniającą ustrój Armenii z republiki prezydenckiej na republikę parlamentarną.
Na obchody 20. rocznicy niepodległości Armenii rząd przeznaczył 14 mld dramów (3.800.000 USD). 3,8 mln USD jest wydatkiem poważnym, gdyż stanowi jedną dziesiątą budżetu obronnego Armenii na 2011 rok (140,6 mld dramów). Dla porównania trzeba powiedzieć, że na obchody 95 rocznicy Ludobójstwa Ormian, rząd armeński przeznaczył jedynie 19 mln dramów (ok. 45 tys USD).
21 września na głównym placu Erewania – Placu Republiki odbędzie się spektakularna defilada wojskowa, huczne obchody organizowane są w całym kraju.
W związku z rocznicą erewańska fabryka koniaku „Ararat” wyprodukowała specjalny koniak „Hajastan” (Armenia). Koniak jest zrobiony ze spirytusu z winogron 1991 roku. Wyprodukowano jedynie 10 tys butelek. Jedna butelka w kraju kosztuje 55 tys dramów (około 150 USD). 75% produkcji przeznaczono na eksport.
Uroczystości z okazji rocznicy odbędą się pod hasłem "Armenia - to ty". Na to święto specjalnie napisano utwory „Armenia – to ty”, „Mam na imię Hajastan” i „Armenia”. Odbędzie się także festiwal filmów dokumentalnych pod tytułem „Niepodległość w dokumentach”.
Do udziału w uroczystej defiladzie 21 września zaproszono byłych prezydentów Armenii -pierwszego Lewona Ter-Petrosjana oraz drugiego Roberta Koczarjana. Obaj jednak odmówili.