Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, ul. Nadwiślańska 2–4, zaprasza 14 marca o godz. 18:00 na wernisaż wystawy 'Zapraszanie", jednego z najważniejszych artystów konceptualnych sztuki XX i XXI w. – Sarkisa.
Sarkis znany jest jako artysta pamięci, który nadaje dziełom sztuki muzealnej nowy kontekst.
Planując swoje kolejne ekspozycje, zawsze bierze pod uwagę specyfikę miejsca, w którym wystawia, a właściwie buduje swoje instalacje. Traktuje dzieła jako trofea, którym należy podarować nowy kontekst. Sztukę Sarkisa dobrze opisuje język poetycki. Ten rodzaj działalności artystycznej realizuje się za pośrednictwem ekspozycji pozbawionych bezpośredniego kontaktu z codziennością. Sarkis unika publicystycznych diagnoz, odmawia komentarzy na tematy, takie jak: życie artystyczne, polityka czy obyczaje, pozostaje jednak bacznym obserwatorem rzeczywistości. Dzięki użyciu nowoczesnych technik artystycznych (neony, kolaże) Sarkis ożywia dzieła, odnawiając przeszłość i aktualizując ich odbiór. Do tej pory artysta oswoił kilka przestrzeni nie tylko ekspozycyjnych, a także bibliotekę i audiotekę w Centre Pompidou w Paryżu. Ideą przewodnią wystawy Sarkisa w Cricotece jest spotkanie, które – jak wierzy artysta – ma moc ożywiania dziedzictwa artystycznego spoczywającego w magazynach i archiwach Cricoteki. Dlatego do własnej realizacji Sarkis włączył przedmioty stworzone do spektakli Teatru Cricot 2 – w jego dziele pojawią się zatem cytaty z twórczości Tadeusza Kantora, które zafunkcjonują w zmienionym otoczeniu i odegrają odmienną rolę. Zapraszanie to czynność powtarzająca się. Odbywa się w dwóch kierunkach: Sarkis zaproszony przez Cricotekę, sam zaprosił do wystawy jej założyciela i patrona, Tadeusza Kantora. Zapraszana jest sztuka ormiańskiego artysty żyjącego od lat w Paryżu, zapraszane jest całe dzieło Teatru Cricot 2. Wystawa "Zapraszanie" jest drugą wystawą artysty w Polsce (wcześniej: Tęcza Anioła, Zachęta 2017).
Sarkis
(ur. 1938 w Stambule) to ceniony na świecie artysta pochodzenia ormiańskiego, osiadły we Francji. Od lat 60. zeszłego wieku wystawiał z sukcesem we wszystkich ważnych miejscach sztuki współczesnej. Jego prace charakteryzuje poetycka atmosfera utrzymywana w ryzach przez postkonceptualny rygor formy.
Wystawę można oglądać od 15 marca do 11 sierpnia 2019.