Serdecznie zapraszamy na najnowszą wystawę Surena Vardaniana pt. "Przestrzenie Wyobraźni" w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego(Al. mjr. W. Kopisto 2A). Wystawa czynna 22.02-17.03.2018
SUREN VARDANIAN
Urodził się w roku 1965 w Kirowakanie w Armenii. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia ekonomiczne w Erywaniu, które później porzucił i – za namową lwowskich przyjaciół – wyjechał do Lwowa, by studiować na Wydziale Grafiki Książkowej w Akademii Drukarstwa. Już podczas studiów zaczął robić wystawy w Polsce. W 1992 roku wyjechał ponownie, by otworzyć kolejną wystawę, we Wrocławiu – i został w Polsce do dziś. Studiów we Lwowie nie ukończył, ale zaczął pracować czynnie jako ilustrator.
Zajmował się najpierw ilustracją użytkową i liternictwem na potrzeby reklamy, jakiś czas pracował dla animacji i gier komputerowych, później przeszedł do ilustrowania książek. Na koncie ma ponad 100 publikacji,
w tym trylogię o Panu Kleksie J. Brzechwy, ilustracje do książek Tuwima, Sztaudyngiera, Chotomskiej i innych, współczesnych polskich autorów; Berensewicza, Niemyckiego, jak rownież klasyków światowej literatur; braci Grimm, Poego, Twain’a, Swift’a, książek o Sherlocku Holmsie, Pinokio i wielu innych. W ostatnich latach zilustrował także książki Agnieszki Chylińskiej.
Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i zilustrował kilka książek w języku ormiańskim. Obecnie pracuje nad okładkami e-booków z klasyką ormiańskiej literatury. Dla wydawcy z Armenii opracowuje również ilustracje do Alicji w krainie czarów. Część ilustracji z tego cyklu do której została przedstawiona na wystawie w Brzesku, zatytułowanej Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana. Na wystawie prace te były pokazane razem z litografiami Salvadora Dali.
Artysta, od wielu lat aktywnie bierze udział w plenerach razem z twórcami z innych krajów w Polsce i na Słowacji. W roku 2005, staraniem Rzeszowskiego Towarzystwa Ormiańskiego, została w Rzeszowie odsłonięta tablica pamiątkowa, wykonana według projektu Surena Vardaniana, ku czci Ormian polskich, a także z okazji obchodów 90-lecia ludobójstwa Ormian i rocznicy powstania alfabetu ormiańskiego.
Suren Vardanian, od kilku lat, pracuje nad projektem Ormiański Lwów, którego owocem stały się wystawy fotograficzne w Rzeszowie oraz Przemyślu, a także duża wystawa w Pałacu Sztuki we Lwowie (maj 2017 r.), gdzie zaprezentował fotografie oraz grafikę połączoną z kaligrafią. Miał liczne wystawy indywidualne, przedstawiające rysunek, malarstwo, fotografię, ilustracje do książek; m.in. w Rzeszowie, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowie, Brzesku, Bielsku-Białej, Przemyślu, Lwowie, Starej Lubovni na Słowacji. Bierze udział w zbiorowych wystawach w Polsce ( Myślenicach, Rybniku, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Tuchowie, Orońsku i innych), na Słowacji (Koszycach , Medzylaborcach /muzeum A.Warhola /, Starej Lubovni i innyvh), Kanadzie (corocznych wystawach sztuki miniaturowej /wyróżnienia w r.1989 i 1993 , lll nagroda w kategorii rysunku w r. 1994 /).
Wystawy indywidualne
1991 Rzeszów, Galeria ,,M"
1992 Tarnów, Galeria BWA
1992 Wrocław, Dom Muzyki i Literatury
1993 Legnica, Klub Parnasik
1994 Rzeszów, Galeria BWA
1996 Bielsko-Biała, Galeria BWA
2007 Rzeszów, Biblioteka muzyczna
2007 Rzeszów, Galeria BWA
2011 Stara Lubovna ( Słowacja )
2012 Rzeszów, Podkarpacka Zachęta
2013 Rzeszów, Piwniczka
2013 Myślenice, MOKiS
2015 Rzeszów, Biblioteka Muzyczna
2015 Przemyśl, Galeria Stara Kręgielnia (Centrum Kulturalne w Przemyślu)
2016 Dębica, Galeria Sztuki MOK
2017 Brzesko, Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana
2017 Lwów ( Pałac Sztuki ), Ormiański Lwów