W dniach 25-26 czerwca br. na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego z oficjalną wizytą do Polski przybył prezydent Armenii Serż Sarkisjan. Prezydent Sarkisjan odwiedzi Warszawę, Lublin oraz Zamość.
Oficjalna część wizyty rozpoczęła się od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Następnie odbyły się rozmowy prezydentów "w cztery oczy", a potem plenarne. Po nich, Prezydenci spotkali się z mediami.
Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Serż Sarkisjan złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a później obaj prezydenci złożyli kwiaty przed - znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego - tablicą poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej. Zarugiewiczowa wskazała jedną z trumien, która następnie złożona została w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie
We wtorek, 25.06. w Warszawie odbyło się Forum Gospodarcze Polska-Armenia, z udziałem prezydentów Komorowskiego i Sarkisjana. Po południu przewidziano wystąpienia prezydentów Polski i Armenii. Polski prezydent z wizytą w Armenii przebywał w 2011 roku. Jutro Bronisław Komorowski spotka się z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Po rozmowach obaj prezydenci wezmą m.in. udział w Forum Gospodarczym Polska-Armenia. W środę Sarkisjan odwiedzi Lublin i Zamość. Kolejnym punktem wtorkowej wizyty w Warszawie prezydenta Armenii było spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Następnie Prezydent Armenii wziął udział w uroczystości otwarcia Skweru Ormiańskiego, znajdującego się na warszawskiej Sadybie oraz odsłonięciu symbolicznego kamiennego krzyża, haczkaru..
Późnym popołudniem Prezydenci uczestniczyli w Forum Gospodarczym Polska-Armenia, Forum odbywające się w hotelu Hilton otworzyli minister gospodarki Armenii Vahram Avanesyan i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
Organizatorem forum było Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Wieczorem Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Armenii, który przebywa w Polsce z wizytą. W obiedzie uczestniczyli m.in. członkowie społeczności ormiańskiej w Polsce, zarówno tzw. starej, jak i nowej emigracji.
Komorowski zaznaczył, że Polaków i Ormian łączą trudne losy narodów ciężko doświadczonych przez historię, ale nieuginających się pod jej ciężarem. Wyraził przekonanie, że nastąpi dalsze zacieśnianie współpracy politycznej i gospodarczej Armenii z Polską oraz z całą UE.
Przypomniał, że w przeszłości wielu Ormian współtworzyło nowożytną Rzeczpospolitą. Polski prezydent ocenił, że wnieśli oni piękny wkład w rozwój kulturalny i polityczny Polski.
- Polscy Ormianie walczyli o wolną Polskę, często składając w ofierze przybranej, ale kochanej ojczyzny, swoje własne życie - powiedział. Komorowski zwrócił uwagę, że w Polsce zawsze z dumą podkreślano związki z tradycją, kulturą, językiem, korzeniami ormiańskimi. - To zawsze nobilitowało w oczach innych Polaków - ocenił.
We środę, 26 czerwca, zaplanowano wizytę prezydenta Armenii w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie zostaną złożone kwiaty przy mauzoleum. O godzinie 12.10 zaplanowano konferencję prasową, a o godz. 15.50 prezydent Sarkisjan ma rozpocząć spacer uliczkami Zamościa.
Tam też, w ratuszu, spotka się w diasporą ormiańską.
W dniach 25-26 czerwca br. na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego z oficjalną wizytą do Polski przybył prezydent Armenii Serż Sarkisjan. Oficjalna część wizyty rozpoczęła się od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Następnie odbyły się rozmowy prezydentów "w cztery oczy", a potem plenarne. Po nich, Prezydenci spotkali się z mediami. Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Serż Sarkisjan złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a później obaj prezydenci złożyli kwiaty przed - znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego - tablicą poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej. Zarugiewiczowa wskazała jedną z trumien, która następnie złożona została w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.Szczegóły odsłonięcia tablicy Po południu przewidziano wystąpienia prezydentów Polski i Armenii. Kolejnym punktem wtorkowej wizyty w Warszawie prezydenta Armenii było spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Następnie Prezydent Armenii wziął udział w uroczystości otwarcia Skweru Ormiańskiego, znajdującego się na warszawskiej Sadybie oraz odsłonięciu symbolicznego kamiennego krzyża - chaczkaru. Późnym popołudniem Prezydenci uczestniczyli w Forum Gospodarczym Polska-Armenia. Forum odbywające się w hotelu Hilton otworzyli minister gospodarki Armenii Vahram Avanesyan i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Organizatorem forum było Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wieczorem Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Armenii, który przebywa w Polsce z wizytą. W obiedzie uczestniczyli m.in. członkowie społeczności ormiańskiej w Polsce, zarówno tzw. starej, jak i nowej emigracji.
Komorowski zaznaczył, że Polaków i Ormian łączą trudne losy narodów ciężko doświadczonych przez historię, ale nieuginających się pod jej ciężarem. Wyraził przekonanie, że nastąpi dalsze zacieśnianie współpracy politycznej i gospodarczej Armenii z Polską oraz z całą UE. Przypomniał, że w przeszłości wielu Ormian współtworzyło nowożytną Rzeczpospolitą. Polski prezydent ocenił, że wnieśli oni piękny wkład w rozwój kulturalny i polityczny Polski. Polscy Ormianie walczyli o wolną Polskę, często składając w ofierze przybranej, ale kochanej ojczyzny, swoje własne życie - powiedział. Prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że w Polsce zawsze z dumą podkreślano związki z tradycją, kulturą, językiem, korzeniami ormiańskimi. - To zawsze nobilitowało w oczach innych Polaków - ocenił. We środę, 26 czerwca, zaplanowano wizytę prezydenta Armenii w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie zostaną złożone kwiaty przy mauzoleum. O godzinie 12.10 zaplanowano konferencję prasową, a o godz. 15.50 prezydent Sarkisjan ma rozpocząć spacer uliczkami Zamościa. Tam też, w ratuszu, spotka się w diasporą ormiańską.