Wizyta ministra spraw zagranicznych Armenii Eduarda Nalbandiana w Warszawie
Współpraca dwustronna oraz sytuacja w regionie Kaukazu Południowego były głównymi tematami spotkania ministra Radosława Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Armenii Eduardem Nalbandianem 17 września br. w Warszawie.
W trakcie wizyty ministrowie rozmawiali o stanowisku Armenii przed listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Minister Radosław Sikorski wyraził przekonanie, że europejskie aspiracje Armenii będą nadal wspierane przez Polskę. Szef polskiej dyplomacji podkreślił równocześnie, iż decyzja władz Armenii ws. członkostwa w Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan komplikuje parafowanie Umowy Stowarzyszeniowej oraz Porozumienia o Wolnym Handlu z UE. Podkreślił równocześnie, iż Polska nie popiera pomysłu poprzestania na podpisaniu wyłącznie politycznej części wspomnianego pakietu. W Warszawie minister Eduard Nalbandian zaznaczył, iż jego kraj opowiada się za możliwie pogłębioną współpracą z UE, przy czym „nie może być to kosztem sojuszniczych relacji Armenii z Rosją”. Dodał, że z Rosją wiąże Armenię sojusz wojskowy oraz uprzywilejowana współpraca gospodarcza, w szczególności w dziedzinie energetyki, co uzasadnia moskiewską deklarację prezydenta Serża Sargsiana ws. przystąpienia Armenii do Unii Celnej Rosja – Kazachstan – Białoruś. W trakcie spotkania uzgodniono, że Armenia będzie kontynuować współpracę z Unią Europejską w miarę istniejących możliwości i uwarunkowań.
info: Biuro Rzecznika Prasowego - Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Współpraca dwustronna oraz sytuacja w regionie Kaukazu Południowego były głównymi tematami spotkania ministra Radosława Sikorskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Armenii Eduardem Nalbandianem 17 września br. w Warszawie.
W trakcie wizyty ministrowie rozmawiali o stanowisku Armenii przed listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Minister Radosław Sikorski wyraził przekonanie, że europejskie aspiracje Armenii będą nadal wspierane przez Polskę. Szef polskiej dyplomacji podkreślił równocześnie, iż decyzja władz Armenii ws. członkostwa w Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan komplikuje parafowanie Umowy Stowarzyszeniowej oraz Porozumienia o Wolnym Handlu z UE. Podkreślił równocześnie, iż Polska nie popiera pomysłu poprzestania na podpisaniu wyłącznie politycznej części wspomnianego pakietu.
W Warszawie minister Eduard Nalbandian zaznaczył, iż jego kraj opowiada się za możliwie pogłębioną współpracą z UE, przy czym „nie może być to kosztem sojuszniczych relacji Armenii z Rosją”. Dodał, że z Rosją wiąże Armenię sojusz wojskowy oraz uprzywilejowana współpraca gospodarcza, w szczególności w dziedzinie energetyki, co uzasadnia moskiewską deklarację prezydenta Serża Sargsiana ws. przystąpienia Armenii do Unii Celnej Rosja – Kazachstan – Białoruś.
W trakcie spotkania uzgodniono, że Armenia będzie kontynuować współpracę z Unią Europejską w miarę istniejących możliwości i uwarunkowań.