W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” 31 sierpnia 2017 (czwartek)zapraszamy:
- godz. 16.00 autorska prezentacja kuchni ormiańskiej w wykonaniu Diany Volokhovej. Klub Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny.
- godz. 19.30 pokaz filmu Zare (Armenia 1926, 69′) z muzyką na żywo Bei-Ru (USA). Jest to najsłynniejszy ormiański niemy film fabularny, uważany za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów – z muzyką na żywo ormiańsko-amerykańskiego artysty Bei-Ru! Prelekcja przed filmem: Artur Vardikyan, dyrektor artystyczny Apricot Tree International Documentary Film Festival w Erewaniu. kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp: bezpłatne wejściówki.
- godz. 21.00 wernisaż wystawy fotografii Davita Hakobyana pt. "Historie z podróży". Foyer Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny.
Zare to najsłynniejszy ormiański niemy film fabularny, zrealizowany w 1926 roku. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał pionier ormiańskiej kinematografii, Hamo Beknazarian (1891-1965). To thriller i melodramat zarazem. Akcja dzieje się w 1915 roku, na zboczach góry Alagyz. Kurdyjska dziewczyna Zare i jej ukochany, pasterz Saydo, zostają wplątani w intrygę pomiędzy przywódcą plemienia Jazydów – Temur-bekiem, a carskimi władzami. Zare i Saydo bardzo się kochają, ale ich spokój zostaje zakłócony, gdy Temur zechce, by dziewczyna została jego drugą żoną…Film uważany jest za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów, ugruntował też pozycję Beknazariana wśród czołowych sowieckich reżyserów lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Twórca został okrzyknięty mistrzem i innowatorem. Gdy większość filmów pokazywała Wschód jako egzotyczną krainę pięknych tancerek brzucha i malowniczych karawan, Beknazarian był pierwszym, który pokazał prawdziwe, surowe, często przygnębiające życie tamtejszych ludzi, stając się tym samym pierwszy realistą orientalnego kina. W ocenie współczesnej kurdyjskiej reżyserki Müjde Arslan, Zare był pierwszym filmem Kurdów, po którym kurdyjskie kino trwało w ciszy aż do 1991 roku. Film został odrestaurowany i zdigitalizowany cyfrowo w 90. rocznicę premiery przez fundację The Golden Apricot, organizatora festiwalu Golden Apricot Yerevan International Film Festival.
Bei-Ru (Baruir Panossian) Ormiańsko-amerykański (urodzony w Los Angeles syn ormiańskich emigrantów z Libanu) producent muzyczny i kompozytor, znany z miksowania rytmów Bliskiego Wschodu z elektroniką i żywymi instrumentami. Współprodukował także kilka utworów do stylowego irańskiego westernu wampirzego A Girl Walks Home Alone At Night (O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu). W swoich produkcjach lubi cytować stare, ormiańskie nagrania, które w dzieciństwie słyszał w domu rodzinnym. Jego album Little Armenia L.A (2010), dzięki któremu wypłynął na szersze wody, został niemal całkowicie wyprodukowany przy użyciu sampli z ormiańskiej muzyki. Następny album artysty, Saturday Night at The Magic Lamp (2014), „żegluje” pomiędzy krainami elektroniki, funku, hip hopu, wpływami Bliskiego Wschodu, „doprawiając” całość perkusją graną na żywo. Niedawno ukazał się jego trzeci album L.A. Zooo.
Tajniki kuchni ormiańskiej zdradzi nam Diana Volokhova, finalistka drugiej edycji polskiego MasterChef’a. Diana odbyła staż we francuskiej restauracji Michel Moran Bistro de Paris, w polskiej restauracji ZaKładka Food & Wine, a także praktyki cukiernicze m.in. w T.Deker Patissier & Chocolatier i Słodkim… Słonym. Współprowadzi cukiernię–kawiarnię Więcej, gdzie podaje desery z całego świata, a także – wraz z Pavlem Portoyanem – bardzo popularny w Warszawie Grill Kaukaski. Prowadzi stronę internetową Smak Armenii (www.smakarmenii.pl), w której przybliża kaukaską kuchnię, ma również swój kanał na YouTube, na którym przedstawia Armenię od „kuchni”, prezentując charakterystyczne ormiańskie potrawy i sposób ich przygotowania. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób narodowości ormiańskiej w Polsce, rzeczniczka kultury i historii Armenii. Poza promowaniem kuchni Kaukazu, cieszącej się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem, Diana Volokhova interesuje się także polską kuchnią i tworzy własne, autorskie przepisy.
Wernisaż wystawy Davita Hakobyana „Historie z podróży”. Podróż przez krainę Ormian, jakiej nie znacie! Davit Hakobyan, fotografując Armenię, odkrywa ją dla reszty świata. Jego zdjęcia to obraz współczesnego, dynamicznie zmieniającego się kraju, jego kolorytu kulturowego oraz piękna krajobrazów.
Wystawa „Historie z podróży” prezentowana jest w roku, gdy w Polsce obchodzone są dwie ważne rocznice związane z Armenią. Pierwsza to 25 lat ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Armenią, druga to mijające 650 lat od chwili wystawienia pierwszego państwowego dokumentu, adresowanego wyłącznie do Ormian jako poddanych króla polskiego. Davit Hakobyan fotografuje od 15 lat, od siedmiu – towarzyszy głowie państwa Republiki Armenii jako osobisty fotograf. Od 2007 roku jest fotoreporterem agencji Armenpress, należy także do zespołu Agencji PAN Photo. Uczestniczył w wielu wystawach w Armenii i za granicą. W 2016 roku miał indywidualną wystawę w Erywaniu.
Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie ormiański poczęstunek oraz degustacja wyśmienitych ormiańskich win, które zapewni białostocka restauracja Smaki Kaukazu.