Nadarza się wyjątkowa okazja, by poznać przybliżoną choćby liczbę Polaków pochodzenia ormiańskiego i Ormian mieszkających w Polsce. W dniach 1 kwietnia–30 czerwca 2011 roku odbędzie się w Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP2011).
Zachęcamy wszystkich, którzy są Ormianami lub poczuwają się do pochodzenia ormiańskiego (zarówno obywateli polskich, jak i inne osoby stale lub czasowo mieszkające w Polsce), do wzięcia udziału w NSP2011 i zwrócenia szczególnej uwagi na pytania w formularzu NSP2011 związane z przynależnością narodową lub etniczną.
Aby to zrobić, wystarczy w dniach 1 kwietnia–16 czerwca 2011 r. odwiedzić stronę internetową
www.spis.gov.pl
i dokonać samospisu internetowego. To ważne, bowiem – w przeciwieństwie do poprzedniego spisu powszechnego – ankieterzy odwiedzą tylko około 20% losowo wybranych mieszkań.
W formularzu spisowym padną m.in. pytania:
1) Jaka jest Pana(i) narodowość? (Przez narodowość należy rozumieć przynależność narodową lub etniczną – nie należy jej mylić z obywatelstwem)
2) Czy odczuwa Pan(i) przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?
Prosimy o przemyślenie odpowiedzi w tej części formularza. Dla dobra naszej nacji zachęcamy jednak, żeby przy pytaniu pierwszym
deklarować narodowość ormiańską.
Odpowiedź na drugie pytanie ma być nieobowiązkowa, a to oznacza, że przy podsumowaniu wyników spisu może nie być brana pod uwagę.
Przez narodowość (przynależność narodową lub etniczną) ustawa o NSP2011 rozumie „deklaratywną, opartą na subiektywnym odczuciu, indywidualną cechę każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy lub związany z pochodzeniem rodziców, określonym narodem lub wspólnotą etniczną”.
Uważamy, że powinniśmy umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, ilu jest w Polsce Ormian i osób pochodzenia ormiańskiego. Poprzedni narodowy spis powszechny z 2002 roku wykazał tylko 1082 (jeden tysiąc osiemdziesiąt dwie) takie osoby w całej Polsce, w tym 262 (dwieście sześćdziesiąt dwie) osoby posiadające polskie obywatelstwo. W spisie z 2011 roku liczba osób określających swoją przynależność do którejś mniejszości narodowej na pewno wzrośnie, ponieważ tym razem pytania w formularzu są lepiej sformułowane.
Oto trzy argumenty, dlaczego należy wziąć udział w NSP2011 i z uwagą odnieść się do rubryk w formularzu odnoszących się do przynależności narodowej:
1. Głos społeczności ormiańskiej będzie bardziej brany pod uwagę. Instytucje państwowe opierają się na danych statystycznych zebranych podczas spisu powszechnego, dlatego oficjalnie dotąd uznawana i podawana liczba to zaledwie 262 obywateli polskich pochodzenia ormiańskiego!
2. Nie bez znaczenia jest to, że sami nie wiemy, ilu nas jest i w jakich częściach Polski mieszkamy.
3. Często nie jesteśmy traktowani jak część ormiańskiej diaspory, ponieważ nie potrafimy określić, ilu Ormian mieszka w Polsce.