Szanowni Państwo,
nazywam się Agata Harz i jako przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz kultury tradycyjnej Dom Tańca w Warszawie jestem współorganizatorem X letniego obozu warsztatowego i Festiwalu Tabor 2010. Od ponad 10 lat organizujemy nasze imprezy przy wsparciu m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby umożliwić młodym pokoleniom jak najbliższy kontakt przede wszystkim z polską kulturą muzyczną,, ale też naszych sąsiadów i narodów, które pozostawiły trwałe ślady w kulturze Polski. Uczestnicząc w warsztatach śpiewu, tańca, gry na tradycyjnych, narodowych instrumentach oraz wykładach młodzież ma szansę poznać tradycyjną kulturę "u żródeł" czyli pobierając nauki u wiejskich mistrzów starszego pokolenia.
W tym roku X Tabor odbywa się po raz trzeci na Lubelszczyźnie, w miejscowości Szczebrzeszyn koło Zamościa, czyli w regionie, gdzie w dawnych wiekach współistniało wiele kultur. Trwały ślad pozostawili tam także Ormianie. W poprzednich latach gościliśmy muzyków wołoskich z Serbii i artystów z Włoch. W tym roku mamy zaszczyt zaprosić wybitnych muzyków ormiańskich z Erewania - Karena Hakobyana, mistrza gry na duduku i dudach ormiańskich, Gagika Muradyana, mistrza gry na kemanczy i śpiewaka oraz Araza Ordinyana, mistrza gry na dholu. To znani i cenieni muzycy, grający zarówno muzykę ludową jak i dawną, klasyczną oraz dzieła współczesnych kompozytorów armeńskich. Współpracowali m.in. z Gevorkiem Dabaghyanem, Komitas Quartet czy Narodową Orkiestrą Kameralną Armenii. Będą gośćmi naszego Festiwalu w dniach 15.08 - 22.08.2010 i my ze swojej strony zapewniamy im podróż z Erewania do Polski i z powrotem, pobyt oraz honoraria podczas Festiwalu.
Zwracam się do Państwa z prośbą oraz pytaniem czy w jakiejkolwiek formie moglibyście i chcielibyście uczestniczyć w podjęciu oraz pobycie owych artystów w Polsce. Wszelka pomoc byłaby przez nas entuzjastycznie przyjęta, czy w postaci noclegu w Warszawie po ich przylocie (13/14.08), czy pomocy w transporcie na terenie Polski czy też pomocy wolontariackiej podczas samego trwania festiwalu i obozu warsztatowego (np. tłumaczenie z jęz. ormiańskiego; zapewniamy nocleg i wyżywienie). A może zainteresowani byliby Państwo organizacją dodatkowego, poza naszym Festiwalem, koncertu w którymś z miast Polski. Będziemy wdzięczni ogromnie za jakąkolwiek formę wsparcia.
Z nadzieją na odpowiedź i z poważaniem
Agata Harz oraz Remek Mazur-Hanaj - dyrektor artystyczny Taboru
A oto ormiańskie punkty programu naszego festiwalu:
- warsztaty tańców ormiańskich - trio Karena Hakobiana
- warsztaty gry na duduku (Karen Hakobian)
- warsztaty religijnych pieśni Ormian Polskich z Kut, przy współpracy prof. Bożeny Muszkalskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego
- koncert tria Karena Hakobiana (w kilku utworach gościnnie zagrają muzycy polscy, m.in. Jacek Hałas, Maciej Filipczuk, Mieczysław Litwiński)
- "Waleczny Nazar" wieczór opowieści ormiańskich w wykonaniu Jarka Kaczmarka i Sebastiana Wielądka ze "Studni O"
- tzw. Mały Tabor - praca z dziećmi ze Szczebrzeszyna oraz przyjezdnymi z całej Polski nad przedstawieniem teatralnym w oparciu o bajkę ormiańską
Stowarzyszenie Dom Tańca w Warszawie, 604 754 377.
Zapraszamy na nasze profile na Facebooku: "Dom Tańca" oraz "Tabor w Szczebrzeszynie"
oraz strony:
www.domtanca.art.pl, http://tyndyryndy.blogspot.com
info:Adam Terlecki