Po raz pierwszy w swojej historii wystąpi w Polsce Armeńska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna (APO). Zespół pod batutą swojego szefa, Eduara Topczjana, wystąpi w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie 29 listopada br. Program koncertu wypełnią dzieła kompozytorów rosyjskich - Kaprys hiszpański op. 34 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, I Symfonia g-moll op. 13, Marzenia zimowe Piotra Czajkowskiego, a także słynny Koncert skrzypcowy czołowego kompozytora ormiańskiego, Arama Chaczaturiana, w którym jako solistka wystąpi młoda skrzypaczka, Anusz Nikogosjan.
Będzie to jedyny koncert Orkiestry w Polsce w ramach krótkiego tournée, podczas którego wystąpi także dwukrotnie w Niemczech.
Armeńska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna jest najstarszym zespołem symfonicznym w kraju, założonym w r. 1925 przy konserwatorium w Erywaniu przez Arszaka Adamiana i Aleksandra Spendiariana – świętuje więc w tym roku 90-lecie istnienia. Orkiestra występuje regularnie nie tylko w kraju, ale odbywa także podróże koncertowe do wielu krajów świata, pełniąc rolę ambasadora kultury Armenii. Propaguje twórczość kompozytorów ormiańskich, m. in. Arama Chaczturiana, Edwarda Morzojana, Aleksanda Arutiuniana, Aweta Terterjana i wielu innych. Wśród dyrygentów, którzy kierowali Orkiestrą, jest także Walery Gergiew, który pełnił rolę jej dyrektora artystycznego w latach 1981- 1985.
Obecny szef zespołu, Edward Topczjan (ur. 1971), studiował w Konserwatorium w Erywaniu początkowo grę na skrzypcach, a następnie dyrygenturę u znakomitego Ohana Duriana. Działalność dyrygencką rozpoczął w wieku 20 lat, gdy wraz z przyjaciółmi założył Serenade Chamber Orchestra. Z zespołem tym, znanym później pod nazwą Armenian Chamber Pleyers, dał ponad 1000 koncertów w wielu krajach, odnosząc znaczne sukcesy. Występuje gościnnie z orkiestrami symfonicznymi w ważnych ośrodkach Europy, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
W 2000 roku debiutował z Armeńską Orkiestrą Filharmoniczną i jeszcze w tym samym roku został jej dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem. Za swoje dokonania został uhonorowany licznymi nagrodami.
Solistka wieczoru, Anusz Nikogosjan, studiowała grę na skrzypcach w Erywaniu i w Monachium, doskonali również swoją sztukę pod kierunkiem Julii Fischer. Jest laureatka szeregu międzynarodowych konkursów, występowała w Rosji, Europie i USA, często wykonując utwory kompozytorów ormiańskich. Artystka gra na skrzypcach Guadagniniego z r. 1753.
Tekst przygotował Krzysztof Teodorowicz