27 stycznia o godz. 19:30 w ramach "Spotkań z podróżnikiem" w Bemowskim Centrum Kultury (Sala Koncertowa, wstęp wolny) odbędzie się impreza pt."Kaukaz - wyprawa do początków chrześcijaństwa".
Tym razem zapraszamy wszystkich miłośników podróży na wyprawę na Kaukaz. Legendarna gościnność, słynne pasterskie psy, wschodni monastycyzm, kałasznikowy, Łady Nivy, godzinne toasty, ormiańskie cuda sztuki jubilerskiej, drogi, których sceneria przyprawia o niemy zachwyt, a nawierzchnia o zgrzytanie zębami to tylko część uroków tego regionu. Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym min.: Gruzja na wesoło, czyli opowieści o tym jakie atrakcje gotują dla Polaków Gruzini; pokaz slajdów i relacja z podróży Bartka Wiśniewskiego; pokaz zdjęć prekursora kolorowej fotografii Siergieja Prokudina-Gorskiego; degustacje oraz możliwość zakupu gruzińskich i ormiańskich delikatesów; toasty na żywo – gość specjalny Giorgi Maglakelidze, wystawy fotografii: „Kościoły ormiańskie” i "Swanetia - górzysta kraina Gruzji” oraz wiele innych atrakcji. W programie wieczoru:
- Gruzja na wesoło, czyli opowieści o tym, jakie atrakcje gotują dla Polaków Gruzini !
Gość: Mateusz Bajek z portalu Kaukaz.pl
- Bartek Wiśniewski: pokaz slajdów i relacja z podróży na Kaukaz (Gruzja/Armenia)
Będzie to pełna wrażeń relacja z wyprawy do początków chrześcijaństwa, szlakiem monastyrów, dzikiej przyrody, niepowtarzalnej kamiennej architektury i wytwarzanego nieprzerwanie od neolitu wina. Bartosz Wiśniewski poprowadzi nas śladami odległych w czasie i przestrzeni wędrówek kaukaskich ludów, tropem budowniczych wież, mnichów ze skalnych miast
i dżygitów. Wspólnie przemierzymy kraj św. Jerzego i kraj św. Judy, przemierzając kilka tysięcy, a jeśli odwiedzimy Dmanisi, to niemal dwa miliony lat historii, wspinając się zarówno samochodem, jak i w trekkingowych butach coraz wyżej ku skałom, do których przykuty został Prometeusz.
- Pokaz zdjęć prekursora kolorowej fotografii Siergieja Prokudina-Gorskiego przygotowany przez Fundację Georgiae Faveo.
Zapraszamy w krótką podróż na Kaukaz sprzed pierwszej wojny światowej. Dzięki postępowi techniki fotograficznej i pracy wielu badaczy w 2004 roku udało się uzyskać jakość zdjęć zbliżoną do tych wykonywanych współczesną aparaturą. Pokaz będzie zawierał nieprezentowane wcześniej w naszym kraju fotografie znajdujące się w zbiorach Biblioteki Waszyngtońskiej. Obejmują one swą tematyką architekturę miast, rozwój industrializacji, a także życie codzienne narodów kaukaskich w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku.
- Toasty Gruzińskie -gość specjalny Giorgi Maglakelidze - autor książki „Toasty gruzińskie-Zapomniana sztuka światowej biesiady” Giorgi Maglakelidze podczas imprezy zaprezentuje w stroju ludowym gruzińskie toasty, będzie to także znakomita okazja do tego, aby otrzymać autograf.
Debiutancka książka Giorgi Maglakelidze to pierwszy tego rodzaju zbiór toastów na polskim rynku. Gruzja to kraj winem płynący... a w toastach kryje się istota kultury i tradycji tego jednego z najpiękniejszych zakątków świata. Zbiorek składa się
z 55 toastów ujętych w różnorodne formy: legend, bajek, przypowieści, anegdot, które opowiadają o radości życia, honorze, miłości, rodzinie i przyjaźni - wartościach cenionych na każdej szerokości geograficznej. Lektura przenosi czytelnika
za gruziński, tradycyjny stół biesiadny, pozwala obserwować podobieństwa i różnice w sposobie pojmowania świata, skłania do refleksji. Dodatkowym walorem książki są piękne rysunki inspirowane treścią toastów.
Książka na każdą okazję, jak toasty w niej zawarte!
- "Swanetia - górzysta kraina Gruzji” - wystawa fotografii Mariusza Jachimczuka
Swanetia to trudno dostępny region górski w sercu Gruzji. Dawniej przewodniki przestrzegały przed podróżą w te okolice. Dziś jest inaczej - bezpiecznie i gościnnie jak w całym kraju. To kraina kamiennych wież - średniowiecznych baszt budowanych w celach obronnych. Kultura tego regionu kształtowała się w izolacji od reszty Gruzji - waleczni Swanowie przez wieki bronili swej niezależności. Tutaj znajdują się najwyższe i najpiękniejsze szczyty Kaukazu. Mekką miłośników wspinaczki jest zwieńczona dwoma wierzchołkami Uszba, zwana ze względu na wyjątkowy kształt i trudności techniczne "Matterhornem Kaukazu". Imponująco wygląda także słynna Ściana Bezingi, którą tworzy kilka pięciotysięczników, w tym najwyższa góra Gruzji - Szchara. Niezwykłe wrażenie robi wioska Uszguli, położona na wysokości ponad 2000 m n.p.m. z 20 średniowiecznymi basztami i kilkoma cerkwiami górującymi nad zabudowaniami. Fotografie są zapisem fascynacji Gruzją, efektem dwóch wizyt w tym niezwykle ciekawym kraju. www.fotopodroze.pl
- stoisko wydawnictwa Claroscuro Wydawnictwo
To młode, niezależne wydawnictwo, którego serce bije rytmem świata (choć geograficznie i zupełnie prozaicznie znajduje się w Warszawie). Dotychczas pod szyldem Claroscuro ukazało się 7 tytułów, w tym powieść współczesnego gruzińskiego pisarza Zazy Burczuladze "Adibas". Polska krytyka literacka uznała "Adibasa" za ważną książkę przełamującą stereotypy dotyczące Gruzji, a Zaza Burczuladze był porównywany m.in. do Chucka Palahniukagft i Doroty Masłowskiej. Wydawnictwo Claroscuro wydaje książki m.in. z Rosji, Kuby, Iranu, Izraela.
- stoisko Fundacji Ormiańskiej KZKO
Prezentacja działalności Fundacji Ormiańskiej KZKO, publikacji wydanych przez Fundację, w tym m.in.: "Kościoły Ormiańskie" oraz pokaz potraw połączony z ich sprzedażą. Wystawa fotografii "Kościoły ormiańskie".
- degustacja przygotowana przez importerów wybornych win gruzińskich Marani
- stoisko Biura Turystycznego Bezkresy
Prezentacja oferty wyjazdów na Kaukaz, ulotki promocyjne, katalogi oraz inne materiały promocyjne z tego regionu.
- stoisko Masala - Smaki Świata oraz Instytut Sztuki Kulinarnej
Importer i dystrybutor delikatesów z całego świata (www.masala.com.pl) oferuje szereg oryginalnych produktów gruzińskich – przypraw, soków, lemoniad, konfitur. W bardzo przystępnych cenach będą mieli Państwo możliwość zakupienia delikatesów, oraz uzyskania informacji na temat każdego z nich. Instytut Sztuki Kulinarnej reprezentować będzie jeden z jego szefów kuchni – Sasza Mindżija – przedstawi swoją ofertę szkoleń kulinarnych. Na miejscu odbędzie się pokaz kulinarny, obejmujący przygotowanie najbardziej tradycyjnych potraw gruzińskich, ich degustację oraz możliwość ich zakupienia w symbolicznych cenach. Nasz trener chętnie opowie o swojej rodzimej kuchni, a także odpowie na pytania osób zainteresowanych.
ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO WPROWADZANIA ZMIAN W PROGRAMIE WIECZORU.