Ormiańskokatolicki ordynariusz ordynariatu Katolików Wschodniej Europy abp Raphael Minassian, przebywał 13 grudnia 2012 r. z krótka wizytą w Elblągu. Powodem jego przyjazdu do Elbląga jest obecność w mieście chaczkaru – ormiańskiego krzyża wotywnego ustawionego w październiku 2005 r. w pobliżu kościoła Miłosierdzia Bożego, poświęconego przez J.E. dr Jana Styrnę – ordynariusza Diecezji Elbląskiej i ks. Artura Awdaljana – duszpasterza Ormian w Polsce. Elbląski chaczkar upamiętnia 90-rocznicę Genocydu – ludobójstwa dokonanego przez Turków na Ormianach oraz odwieczną przyjaźń polsko-ormiańską. Elbląski chaczkar jest drugim monumentem ustawionym w Polsce.
Z arcybiskupem Raphaelem Minassianen spotkali się dr Paweł Nieczuja-Ostrowski – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu i dr Zbigniew T. Szmurło- pełnomocnik Prezydenta Elbląga ds. współpracy ze Wschodem, prezes Izby Gospodarczej Polska-Armenia.
Gość z Armenii chciał też zapoznać się z mieszkającą w Elblągu ormiańską społecznością, którą reprezentował Gennadij Martyrosjan. Wcześniej przebywał w Warszawie, gdzie odbył szereg ważnych spotkań z przedstawicielami polskiego duchowieństwa, prezydenta RP i premiera.
Arcybiskup Rafael Minassian urodził się on 24 października 1946 r. w Betlejem w Ziemi Świętej, w rodzinie ormiańskiej. Studiował teologię w Papieskim Uniwersytecie Grogoriańskim w Rzymie i pedagogikę w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Jest członkiem ormiańskokatolickiej kongregacji kapłańskiej w Bzommar k. Bejrutu. Po świeceniach kapłańskich (1973 r.) został proboszczem katedry w Bejrucie, a w 1982 r. sekretarzem patriarchy Hovannesa Bedrosa XVIII. Był proboszczem parafii św. Krzyża w Bejrucie, a także przez kilkanaście lat proboszczem najpierw w Nowym Yorku, a później w Kalifornii. W 2004 r. założył kanał telewizyjny „Telepace Armenia” w telewizji watykańskiej "Telepace". W 2005 r. został także egzarchą Ormian-katolików Ziemi Świętej. Konsekrowany na biskupa w lipcu 2011 r. w Bejrucie przez patriarchę Nersesa Bedrosa XIX. Od ubiegłego roku jest ordynariuszem utworzonego w 1993 r. ordynariatu Katolików Wschodniej Europy, który głównie obejmuje Armenię, Gruzję i Rosję.
Arcybiskupowi towarzyszył ks. prał. mgr lic. Henryk Błaszczyk, proboszcz Parafii Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryii Panny w Klebarku Wielkim, dyrektor Delegatury Warmińskiej i Rektor Kapelanatu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Joannici (Kawalerowie Maltańscy) to zwyczajowa nazwa zakonu o oficjalnej nazwie: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty zwany też Zakonem Maltańskim. Jest to najstarszy z istniejących zakonów typu rycerskiego, które powstały na fali krucjat w XII w. Został utworzony w 1085 r. jako bractwo przy szpitalu św. Jana w Jerozolimie. Zakon liczy ponad 16 tys. członków, współpracuje z wieloma kościołami i wyznawcami różnych religii. Obecna jego misja polega na pomocy humanitarnej, opieki nad obozami uchodźców, opiece nad dziećmi. Zakon prowadzi leprozoria w Afryce i Azji, szpitale, banki krwi. Organizuje także szpitale polowe w czasie klęsk żywiołowych. Zakon ma status niezależnego podmiotu prawa międzynarodowego, wydaje własne paszporty, znaczki pocztowe, ma swój korpus dyplomatyczny i ambasady w kilkudziesięciu państwach.