Ciekawym wydarzeniem rozpocznie się 15.09 br o godz. 19:00 warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur (Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka - Scena Duża - Warszawa). Będzie to koncert zespołu A.G.A TRIO (Armenia-Gruzja-Anatolia), który tworzą młody wirtuoz duduku Arsen Petrosyan, gruziński akordeonista Mikail Yakut i turecki multiinstrumentalista Deniz Mahir Kartal. Muzycy eksplorują bogate wspólne dziedzictwo kultury Kaukazu Południowego i Anatolii. Kaval w Turcji, duduk w Armenii i akordeon w Gruzji należą do najpopularniejszych instrumentów w tych krajach. Młodzi instrumentaliści przypominają, że w czasach narastającego nacjonalizmu i pomimo historycznych zaszłości, można z szacunkiem na nowo połączyć melodie powstałe dzięki interakcji między narodami żyjącymi razem od wieków.
Kiedy Denіz Mahіr Kartal udał się latem 2017 roku do Erywania, aby pracować nad swoim projektem badawczym „Turkicized Armenian Music”, miał w plecaku kavale i melodie znane mu z dzieciństwa. Podczas pobytu w Armenii poznał Arsena Petrosyana i zaczęli razem pracować nad kilkoma utworami. Denіz dorastał we wschodnim regionie Morza Czarnego w Turcji, gdzie kultura gruzińska wciąż tętni życiem. Arsen z kolei wywodzi się ze społeczności ormiańskiej zamieszkującej Gruzję, a jego rodzina pochodzi z tureckiego Erzurum. Okoliczności te wytyczyły naturalny plan działania dla tych dwojga, co doprowadziło do zaproszenia do współpracy Gruzina Mikaila Yakuta.
Arsen Petrosyan (ur. 1994), pomimo młodego wieku już dawno zyskał sobie opinię jednego z najlepszych obecnie reprezentantów tradycji duduka oraz klasycznej i ludowej muzyki ormiańskiej. Kontynuuje ścieżkę wytyczoną przez słynnego Djivana Gasparyna (1928-2021) i swojego nauczyciela z Konserwatorium Komitasa w Erywaniu, Gevorga Dabagyana. Petrosyan rozpoczął edukację muzyczną jako sześciolatek od gry na ormiańskim flecie shvi, jednak to duduk zawładnął jego wyobraźnią i postanowił poświęcić się tej trudnej sztuce. Dziś jest doświadczonym profesjonalistą, który koncertował w m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Kanadzie, Indiach, krajach Europy, w Gruzji oraz w rodzinnej Armenii. Prowadził kursy mistrzowskie i wykłady na temat ormiańskiego duduka dla organizacji takich jak World Music Institute (WMI) w Nowym Jorku i Apollo Chamber Players (Houston, Teksas). Petrosyan współpracował z wieloma artystami, m.in. z gitarzystą Stevem Hackettem (Genesis), kompozytorem z Emiratów Ihabem Darwishem i irackim lutnistą Omarem Bashirem. Założył także własny zespół: Arsen Petrosyan Quartet, z którym z powodzeniem koncertuje na świecie.
Deniz Mahir Kartal urodził się w 1987 roku w Stambule. Studiował taniec ludowy na Stambulskim Uniwersytecie Technicznym. Gra na kavalu, duduku i innych instrumentach tradycyjnych, a także na gitarze, saksofonie i klarnecie. Muzyką zajmuje się od dzieciństwa, udziela się w projektach poświęconym różnym gatunkom, od muzyki anatolijskiej, przez reggae, jazz, muzykę bałkańską czy elektroniczną. Od 2013 roku mieszka i tworzy w Berlinie. Współpracował m.in. z Babylon Orchestra, Cenkiem Erdoğanen, Elif, Aynur Doğan, Deryą Yıldırım, Ensemble Resonanz, Olcay Bayır. Obecnie skupia się na solowym projekcie KafaNar, pisze muzykę do filmów oraz uczy gry na duduku na Uniwersytecie w Hildesheim.
Mikail Yakut (ur. 1987) pochodzi z gruzińskiej rodziny mieszkającej w Turcji. Na akordeonie zaczął grać jako 13-latek, w Turcji grał z wieloma zespołami folkowymi, brał też udział w nagraniach płytowych m.in. z Mor ve Ötesi i Aysenur Kolivar. Po skończeniu studiów socjologicznych w Stambule przeprowadził się do Berlina, gdzie podjął studia w zakresie muzyki klasycznej na akordeonie i jazzowej na fortepianie. Chociaż Yakut skupiał się głównie na tradycyjnej muzyce Anatolii, Kaukazu i Europy Wschodniej; w jego muzyce można usłyszeć wpływy z szerokiego wachlarza gatunków, w tym muzyki klasycznej, muzyki współczesnej i jazzu. Obecnie artysta jest członkiem Heval Trio i AGA Trio, gra z Korhanem Erelem w elektroakustycznym duecie techno oraz z Birgit Hering w dziecięcym projekcie teatralnym. Towarzyszy także pisarzowi Doganowi Akhanli w jego czytaniach performatywnych.
info: Festiwal Skrzyżowanie Kultur, https://agatrio.com