Fundacja ormiańska KZKO
Pokaz filmu „Śmiertelny skok »Czeremosza« – Leopold Krizar – ormiański Cichociemny”
Dodano 2018-12-04 00:00:00

6 grudnia 2018 o g. 18.00 zapraszamy do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (ul. Skazańców 25) na WIECZÓR ORMIAŃSKI.

Podczas spotkania w Sali Multimedialnej im. Karola Beyera odbędzie się prapremierowy pokaz filmu „Śmiertelny skok »Czeremosza« – Leopold Krizar – ormiański Cichociemny”. Film został zrealizowany przez naszą Fundację ( Armenian Foundation) w 2018 roku. Bohaterem filmu jest Leopold Krizar, ps. „Czeremosz” (1896–1944), podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, cichociemny, który w nocy z 16 na 17 października 1944 r. brał udział w zrzucie nad Polską (na placówkę „Newa”, 19 km od Piotrkowa Trybunalskiego) w ramach dowodzonej przez por. naw. Stanisława Kleybora operacji „Poldek 1”. Zginął śmiercią spadochroniarza w lasku Kluczowotki nieopodal majątku Sokołów. W 1980 r. w kościele św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski”, na której wśród 110 cichociemnych wymieniony został także Leopold Krizar.

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie prezentacja wystawy przygotowana przez naszą Fundację wraz z Muzeum Niepodległości pt. „Ormianie Semper Fidelis – w drodze do niepodległości”.

 

sponsorzy i partnerzy:

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej

Materiały publikowane na stronie są własnością Fundacji Armenian Foundation
Kopiowanie bez zgody Fundacji jest zabronione.