W dniu 24 kwietnia kiedy cały ormiański świat przypomina o ludobójstwie Ormian dokonanym w 1915roku w Imperium Osmańskim przypominamy osobę Bohdana Gębarskiego, polskiego patrioty, który z własnego i absolutnie bezinteresownego wyboru był trybunem Sprawy Ormiańskiej. Przyczynił się do spopularyzowania na forum międzynarodowym wiedzy o tureckim ludobójstwie dokonanym na narodzie ormiańskim w 1915 r. Poświęcił tej przemilczanej zbrodni m.in. artykuł List do starego tureckiego znajomego („Kierunki” 1961, nr 47; ), który trafił do Armenii, gdzie został przetłumaczony na ormiański i rosyjski, i był rozpowszechniany w samizdacie. Opublikowany na Zachodzie w języku angielskim (B. Gębarski, A Letter to My Turkish Friend, transl. from the Armenian by Matthew A. Callender, New York 1963) zainspirował działania dyplomatyczne, które z czasem zaowocowały potępieniem przez wiele państw mordów na Ormianach. Sam Gębarski w 50. rocznicę rzezi wysłał w tej sprawie listy do sekretarza generalnego ONZ oraz papieża Jana XXIII. Inny jego tekst poświęcony tej tematyce – Morituri. Opowieść o 1915 r. – napisany w 1973 r. ukazał się w Polsce i w Armenii dopiero w 1992 r.
Upowszechnieniem wiedzy o ludobójstwie na Ormianach zasłużył sobie na miano przyjaciela narodu ormiańskiego.
Nasza Fundacja ( Armenian Foundation)wydała wybór pism Bohdana Gębarskiego pod wspólnym tytułem ”Rzecz o Ormianobójstwie”.
Dziękujemy p. dr. Jerzemu Szokalskiemu za redakcję tej publikacji.
Ormiańsko-Polski Komitet Społeczny, Fundacja Polsko – Ormiańska, Fundacja Armenian Foundation, Diaspora Ormian w Płocku, Stowarzyszenie Ormian w Polsce z siedzibą w Elblągu, Kieleckie Stowarzyszenie Ormian w Polsce, Centrum Kultury Ormiańskiej „Musa Ler” oraz Stowarzyszenie Ormian na Śląsku zaprasza 24 kwietnia 2019 r. o godz. 9:30 na doroczną Manifestację pod Ambasadą Turcji w WARSZAWIE ( ul.Rakowiecka 19) z okazji obchodów 104. rocznicy Ludobójstwa Ormian. Prosimy, aby każdy w swoim zakresie przyniósł znicze (z czarnymi wstążkami), kwiaty, najlepiej goździki i flagi ormiańskie. Komitet Organizacyjny liczy na jak największy udział Ormian i sympatyków Ormian, aby uczcić pamięć tych, których zagłada stała się przyczynkiem do późniejszych okropieństw XX wieku.
Co roku w połowie kwietnia społeczności Ormian na całym świecie upamiętniają ofiary Ludobójstwa Ormian, uznawanego powszechnie za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Na skutek zaplanowanej akcji rządu tureckiego w latach 1915-1916 zamordowano ok. 1,5 mln Ormian, mieszkańców Imperium Osmańskiego, niszcząc 1700-letnią obecność chrześcijaństwa w Azji Mniejszej.
Հարգելի հայե՛ր։
Այս տարի Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին անցկացվող բողոքի ցույցը կկայանա Վարշավայում՝ 2019 թ. ապրիլի 24-ին, ժամը՝ 9:30-ին թուրքական դեսպանատան դիմաց։ Ցանկացողներն իրենց հետ կարող են վերցնել մոմեր, դրոշներ, ծաղիկներ։ Երթի կազմակերպիչներն են՝ Հայ-լեհական հասարակական կոմիտեն, Հայ-լեհական հիմնադրամը, Հայկական Հիմնադրամը, Պլոցկի հայ համայնքը, Էլբլոնգի հայ համայնքը, «Մուսա լեռ» հայակակն կազմակերպությունը և Լեհաստանում գրանցված այլ հայկական կազմակերպություններ ու անհատներ։
Ambasada Republiki Armenii w Polsce 24 kwietnia o godzinie 11:00 złoży wieniec pod Chaczkarem na Skwerze Ormiańskim ( Sadyba - Warszawa) uczcząc pamięć niewinnych ofiar ludobójstwa Ormian.
Olga Kowalska bardzo słusznie zauważyła: "W ostatnich latach popkultura nareszcie oddaje hołd Ormianom i ich tragicznej historii".
Tym razem zachęcamy do lektury powieści pt"Anhusz" autorstwa Martine Madden w tłumaczeniu Jakuba Kowalczyka (Wydawnictwo kobiece).
„Anhusz” to zbeletryzowana historia ludobójstwa – autorka nadała imiona zapomnianym ofiarom, pokazała, że ludzie, którzy ginęli zabijani w bestialski sposób, mieli marzenia i ambicje, codzienne życie, brutalnie przerwane. Miłość Dżahana i Anhusz to jedynie pretekst dla ukazania tła historycznego i społecznego tamtych zdarzeń. Powieść wywołuje skrajne uczucia i zmusza do refleksji. Martine Madden odmalowała przerażający obraz pogromu Ormian, który zapada w pamięć, a jednocześnie edukuje, bo wiedza na ten temat wciąż nie jest powszechna. czytaj więcej
Mimo trudnego tematu warto sięgnąć po tę książkę.
info: https://wielkibuk.com/2017/03/04/anhusz-martine-madden-recenzja/
Dnia 24 kwietnia 2018 roku o godzinie 15:00 w Warszawie odbędzie się Marsz Milczenia upamiętniający 103. rocznicę ludobójstwa Ormian. Marsz rozpocznie się pod Kolumną Zygmunta III Wazy, przejdzie Krakowskim Przedmieściem i zakończy się pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika.
ZAPRASZAMY
Tradycyjnie w dniu 24 kwietnia 2018 r. o godzinie 19:15 spotkamy się pod Chaczkarem (Kraków. ul. Kopernika 9), aby złożyć hołd pomordowanym Ormianom, zapalić znicze i złożyć kwiaty.
2018 թ․ ապրիլի 24-ին ժամը 19։15 հանդիպում ենք Կրակովի խաչքարի մոտ մեր հարգանքի տուրքը մատուցելու ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Ormianie w Krakowie – Կրակովի Հայ Համայք
Arm-Pol Centrum Rozwoju Stosunków Ormiańsko-Polskich oraz Fundacja Arm-Pol Centrum Kultury Ormiańsko-Polskiej zapraszają na Wieczór Literacki autorstwa Kaliny Izabeli Zioły w niedzielę 22.kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu - wstęp wolny (ul. Traugutta 111/113)
Program:
- Poezję Polsko-Ormiańską zaprezentuje autorka wierszy - Kalina Izabela Zioła
- Poezja śpiewana na podstawie wierszy Kaliny Izabeli Zioły oraz poetów ormiańskich w tłumaczeniu Pani Kaliny w autorskim wykonaniu Tomasza Bateńczuka
- Muzykę ormiańską wykonują bracia George i Aram Sayegh
- Na zakończenie wydarzenia drobny poczęstunek
Przed rozpoczęciem wieczoru poetyckiego zapraszamy o 16:00 na modlitwę i złożenie wieńców i kwiatów przy Chaczkarze na skwerze Ormiańskim (róg ul Janickiego i pl. Dominikańskiego we Wrocławiu).
Organizatorzy:
- Arm-Pol Centrum Rozwoju Stosunków Ormiańsko-Polskich
- Fundacja Arm-Pol Centrum Kultury Ormiańsko-Polskiej
Honorowy Patron wydarzenia:
JE. Ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan
J. E. Edgar Ghazaryan, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii w RP, zaprasza na obchody 103. Rocznicy Ludobójstwa Ormian, które odbędą się 24 kwietnia 2018 roku o godz. 12:00 na Skwerze Ormiańskim w Warszawie.
Plan wydarzenia:
Rozpoczęcie minutą ciszy.
Złożenie wieńców i kwiatów pod Ormiańskim Chaczkarem,
Przemówienie J.E. Ambasadora RA w Polsce
Wspólna modlitwa wstawiennicza.